Освіта безпечна та ефективна. Як на Запоріжжі піклуються про школярів і вчителів

Попри щоденні руйнівні прильоти і сигнали тривоги, які не вщухають, життя на вільному від окупантів Запоріжжі триває. А отже люди потребують відповідних умов для діяльності і розвитку. І в першу чергу, уваги і піклування потребують діти. Бо їм – найскладніше: опановувати нові знання і навички доводиться в складних умовах наближення до бойових дій, що аж ніяк не сприяє ефективності освітнього процесу.

Хто вчить наших дітей?

Про фаховий рівень запорізьких викладачів свідчить той факт, що вчительки із чотирьох шкіл Запорізької області потрапили до півфіналу національної освітньої премії Global Teacher Prize Ukraine та увійшли у ТОП-50 найкращих вчителів України. Таку інформацію було оприлюднено на сайті громадської спілки «Освіторія». До «зіркового» списку увійшли Наталія Анисимова – вчителька англійської мови у Запорізькій гімназії №101;Юлія Зубарева – вчителька математики у Запорізькій спеціалізованій школі-інтернат «Козацький ліцей»; Олена Галицька – вчителька англійської мови у Мелітопольському ліцеї №5 ( виїхала до м.Київ); Марина Луценко – викладачка курсу «Здоров’я. Безпека. Добробут» у Запорізькій гімназії №25. Цьогоріч Премія отримала 1 200 заявок та стала рекордною з кількості номінацій — понад 2 000. Саме стільки батьків та учнів номінували своїх вчителів. Крім того, рік став рекордним за кількістю сільських учителів. Два останні роки від початку повномасштабного вторгнення в Україні арбітри Премії зосередились на документуванні історій вчительства воєнного часу. Нині ж Global Teacher Prize Ukraine повернулася до формату професійної відзнаки найкращих освітян Ім’я головного переможця стало відомо 5 жовтня. Переможницею Global Teacher Prize Ukraine 2024 стала вчителька початкових класів з Івано-Франківська Леся Павлюк. Вона отримає 1 мільйон гривень для власного освітнього проєкту та вирушить у подорож на світову премію Global Teacher Prize. Нагадаємо, запорізькі вчителі вже перемагали у що у Global Teacher Prize Ukraine і піднімались на вищі щаблі цього авторитетного рейтингу. Так у 2018 році найкращим вчителем України за версією Global Teacher Prize Ukraine став запорізький вчитель інформатики Олександр Жук. Слід також додати, що цього рік директорка школи в селі Чорноземне, що в Запорізькій області Людмила Куркуріна потрапила у Топ-100 жінок, які роблять вагомий внесок у перемогу України у війні з Росією за проєктом «Української правди» .
З 24-го лютого 2022-го року село Чорноземне було окуповане російськими загарбниками. Як зазначається у проєкті, Людмила Куркуріна навіть в окупації продовжувала очолювати школу та організовувати навчання дітей за українськими програмами. Директорці вдалося перетворити школу не просто на осередок патріотизму, але й на соціальний хаб, куди люди зверталися по допомогу – моральну, психологічну чи матеріальну. Команда освітян під її керівництвом організовувала збір пакунків гуманітарної допомоги для місцевихжителів, сприяла їм в отриманні документів, ліків тощо. Освітяни, учні старших класів і випускники її школи усіма силами допомагали ЗСУ. Проте найбільший внесок вона зробила в освіту дітей, коли під час окупації разом із колегами продовжувала навчати школярів онлайн. За її словами, жоден вчитель із її школи не погодився на співпрацю з окупантами, хоча «тиск був шалений». Нині вона продовжує боротьбу за українську освіту, але вже з підконтрольної Україні території. Церемонія нагородження відбулася у березні, в столиці, в «Українському домі». Людмила Куркуріна , представниця Запорізької області, отримала відзнаку у категорії «Освіта та наука». Такі вчителі, попри близькість фронту, щоденні тривалі повітряні тривоги, відсутність електроенергії та інші негаразди, продовжують свою натхненну працю.
- 5300 вчителів, які працюють офлайн, отримають надбавки до зарплати по 25% з вересня по грудень на 56 мільйонів гривень, - заявив очільник ЗОВА Іван Федоров, вітаючи освітян із нещодавнім Днем учителя. Відмітимо, що вперше за чотири роки замість онлайн-навчання, діти сідають за парти в школах. Глава області також зазначив, що в процесі домовленості і питання доплати для вчителів Запорізької області, які працюють онлайн. Разом з тим, чимало запорізьких вчителів цього року опинились серед тих, хто найчастіше шукає роботу. За даними одного з найпотужніших Інтернет-ресурсів з пропозиціями роботи Work.ua, напередодні нового навчального року кількість вчителів, які шукають місце працевлаштування в Запоріжжі та області збільшилась на 7%. Це один з найвищих показників по всій Україні.

В яких умовах школярі опановують нові знання?

Міністерство освіти й науки України поділило громади за ступенем безпеки в системі освіти. Під час складання цього переліку враховували близькість до лінії фронту та вірогідність початку активних бойових дій, інтенсивність ракетних ударів, близькість до державних кордонів, наявність інфраструктурних об’єктів тощо. Зокрема в переліку МОН зазначено пʼять рівнів ризику безпеки в системі освіти: Непереборний — тимчасово окуповані території та громади, де тривають активні бойові дії. Дуже високий — можливість початку бойових дій. У цих громадах заклади розташовані на відстані до 45 км від лінії активних бойових дій, а також на відстані до 45 км, 30 км або 15 км від кордонів з рф, республікою білорусь та Республікою Молдова в межах Придністровського регіону відповідно. Високий — до нього належать громади, заклади освіти яких розташовані поза ризиком артилерійського ураження на відстані до 60 км від лінії активних бойових дій або територій, де зберігається ризик початку бойових дій. Також тут залишається високий ризик обстрілів іншими засобами ураження, наприклад, авіаудари. Окрім того, до цього рівня ризику можуть належати території поряд з інфраструктурними об’єктами. Іншим критерієм є розташування закладів освіти громади в межах 135 км, 60 км або 30 км від кордонів з рф, республікою білорусь та Республікою Молдова в межах Придністровського регіону відповідно. Помірний — отримали громади, заклади яких розташовані в межах 90 км від активних або можливих бойових дій, а також на відстані до 270 км, 90 км і 45 км від кордонів з рф, республікою білорусь та Республікою Молдова в межах Придністровського регіону відповідно. Задовільний — ризик, за якого заклади освіти можуть побудувати відносно безпечний та повноцінний очний формат навчання. Центральна частина України позначена як помірний ступінь ризику, а Західна частина — задовільна. Проте окремі обласні центри, серед яких Львів, Тернопіль, Хмельницький, а також Київ та деякі громади поблизу кордонів позначені високим рівнем ризику. В МОН зазначають, що таке зонування допоможе враховувати безпекові ризики під час розроблення освітніх політик, вибору місць для укриттів та відновлення очного або змішаного навчання. За вказаними критеріями громади Запорізької області мають високий ступінь ризику.
З урахуванням цього з 1 вересня в Запоріжжі працюють 74 школи за змішаною формою навчання. Найвищий ступінь безпеки можуть гарантувати лише школи із надійним укриттям – підземні школи. У нашій області наразі будуються сім підземних шкіл. Першу з них планують відкрити вже до кінця поточного року. Зокрема, будівництво підземної школи в Південному мікрорайоні Запоріжжя (Піски) знаходиться на фінішній прямій.
Її планують відкрити наприкінці року. Про це повідомив голова Запорізької ОВА Іван Федоров. - Запорізька область — єдиний регіон, де проєктом передбачені посилені вимоги до товщини бетонного шару у підземних школах. Стандартні дах і підлога — 40 і 60 сантиметрів. Ми ж закладаємо 60 і 80 відповідно, — зазначив голова ЗОВА. Нещодавно уряд виділив кошти на будівництво восьмої підземної школи, яка буде знаходитись на території Михайлівської громади. Новий навчальний заклад, розрахований на 200 учнів, буде розташований на території Михайлівської громади. На будівництво цієї школи виділено майже 17 мільйонів гривень. Діти будуть навчатися там офлайн у дві зміни. - Ми плануємо завершити основні роботи з будівництва всіх восьми просторів вже цього року, – повідомив Іван Федоров, керівник Запорізької обласної військової адміністрації. – А в 2025 році у нас не менш амбітні плани: ще 5 підземних навчальних просторів, розрахованих на понад 4 тисячі учнів. Зараз по трьох з них тривають тендерні процедури, а по двох – розробляється проєктна документація. Разом з тим в офлайн-режимі вже працюють низка запорізьких шкіл. До очного або змішаного навчання наприкінці минулого навчального року вже повернулися більш ніж 40 тисяч дітей. Протягом 2025 року плануєтья повернути до такого офлайн-формату всіх школярів регіону. Поки в Запоріжжі готові прийняти для навчання в укриттях лише кілька закладів освіти. В їх числі: Запорізька школа-інтернат «Козацький ліцей», школа-інтернат «Світанок», Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 2, Запорізький академічний ліцей № 34, Запорізька гімназія № 63, Запорізька гімназія № 98, Запорізький класичний ліцей.
Зокрема, за інформацією Запорізької міськради, у школі-інтернаті «Світанок» навчальний рік у зміашному форматі розпочався вже вдруге. Для цього в закладі освіти є укриття, в якому є чотири класні кімнати. У кожній з них може навчатись по 12 учнів. Також є приміщення для зберігання продуктів та питної води, вентиляційна кімната, вбиральня та два аварійних виходи. Шкільне укриття оснащене пожежною сигналізацією, новими меблями та вентиляційною системою. Безпровідний інтернет доступний у будь-якому куточку приміщення. «Світанок» – це спеціальна школа, де навчаються діти з порушеннями мовлення. Тут вони отримують не тільки освітні, а й коригувально-розвиткові послуги. Загалом у «Світанку» навчається 176 дітей. З 1 вересня освітній заклад працює у дві зміни за графіком. Тричі на тиждень у першу зміну навчаються учні початкових класів, а в другу зміну в укритті дітям надаватимуть коригувальні послуги. Старшокласники приходять до школи два рази на тиждень. Також у Запоріжжі дбають і про здорове харчування школярів. Тож планують запровадити фабрики-кухні для школярів, які навчаються офлайн.
За задумом, фабрики-кухні будуть сучасними закладами, де готуватимуть здорову і смачну їжу для тисяч школярів. З реалізацією проєкту допоможе Всесвітня продовольча програма ООН. У ЗОВА відмітили, що, згідно проєкту, їжа готується в одному місці, охолоджується і доставляється у різні школи. Досвід такої організації харчування вже є у Бучі. Серед переваг такої системи шкільного харчування виділяють здорову їжу; здійснення всіх процесів в одному місці, що включає повний контроль якості і виключає корупційні ризики; енергоефективність ресурсів та економія на масштабі постачання продуктів. Одна запорізька фабрика-кухня буде підземною, інша — звичайною. Там кваліфіковані спеціалісти готуватимуть їжу на сучасному обладнанні одразу для великої кількості закладів освіти. Проєкт, ініційований першою леді Оленою Зеленською, може забезпечити смачною і корисною їжею 30 тисяч школярів області, які навчаються офлайн. «Ми готові надати допомогу у забезпеченні збалансованого шкільного харчування для 14 тисяч дітей молодшого шкільного віку в Запоріжжі та ще 1200 дітей молодшого шкільного віку в області», — зазначив під час зустрічі з очільниками Запорізької області голова програмного відділу офісу Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) ООН у Дніпрі Йонас Лоссау. ВПП ООН планує підтримувати шкільне харчування для понад 180 тисяч дітей по всій Україні (з урахуванням шкіл в укриттях Харкова та Запоріжжя). Міжнародні партнери профінансують 30% вартості харчування учнів 1-4 класів у 16 регіонах України, включаючи Запоріжжя.

Інновації у дошкіллі

Новий закон про дошкільну освіту, ухвалений Верховною Радою, передбачає трансформацію системи дошкільної освіти та можливість створення альтернативних дитсадків. Експериментальний проєкт планують запровадити в кількох областях, в тому числі й у Запоріжжі. Це питання обговорювали на засіданні постійної комісії з питань освіти, науки, культури, спорту, молоді та туризму. Директорка департаменту освіти і науки Юлія Погребняк зазначила, що під час зустрічі з представництвом ЮНІСЕФ, керівником ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти» обговорювали реалізацію цього проєкту. - Мова йде про нові форми організації освітнього процесу в дошкіллі. Впродовж року буде напрацьовуватися нормативно-правова база. Запоріжжя увійде в цей експеримент. Ми обрали 5 закладів, де будуть впроваджені нові моделі дошкільної освіти: мобільний дитячий сад, форма організації під назвою «мама з дитиною», державно-приватні дитсадки, дошкільні осередки, - пояснила Юлія Погребняк. Дитячий фонд ЮНІСЕФ в рамках цього проєкту готовий фінансувати ремонтні роботи та придбати дитячі меблі. Місто ж має взяти на себе відповідальність по виплаті заробітної плати в дитячих садках нового формату. Нагадаємо, що наразі у Запоріжжі частково відновили свою роботу 18 дитячих садочків.
Запорізька область розвиває міжнародну співпрацю у галузі освіти. Зокрема, у сфері підготовки до зими Запорізька область співпрацює з Австрією.
Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Щербаков здійснив робочу поїздку в Австрію. Там він провів ряд важливих зустрічей, зокрема з Президентом Земельного парламенту Австрії Максом Хігельсбергером та заступницею голови уряду Федеральної землі Верхня Австрія Крістіною Габерлендер. Олександр Щербаков обговорив з австрійськими посадовцями співпрацю в гуманітарній сфері. Мова про надання Запорізькій області генераторів для підземних шкіл, сучасних автобусів, тощо. - Посилення співпраці із нашими міжнародними партнерами перед складною зимою – пріоритет для обласної влади. Ми працюємо над збільшенням підтримки нашого регіону з боку Австрії, – зазначив заступник голови ЗОДА.

Підготувала Наталія Зворигіна