Як фільтрувати джерела інформації в період війни?

11:03 10.07.2024

Питання актуальне для всіх, а для журналістів – особливо. Бо вони одержують інформацію не тільки для себе, а несуть її людям, що вимагає особливо ретельного підходу до фактів і суджень.

Щоб добре орієнтуватися в потоках новин і мати об’єктивну картину подій, що відбуваються, треба ретельно аналізувати контент і відфільтровувати неправду. Це правило стало беззаперечним в умовах війни, коли в медійному просторі з'явилося чимало ворожої інформації, яка маскується під українську. Як фільтрувати джерела інформації в період війни? Знайти відповіді на це запитання запорізьким журналістам допомогла під час тренінгу Центрі журналістської солідарності доцентка кафедри журналістики Запорізького Національного університету Олена Усманова.
Вона звернула увагу учасників навчання на необхідність завчасно розпізнавати маніпуляції і не вірити їм. Контент необхідно створювати і поширювати дуже відповідально. Адже все, що пов’язане з війною, - надзвичайно соціально чутлива і вразлива інформація. Одним із найпоширеніших джерел новин вже давно стали соціальні мережі. Однак в них нерідко зустрічається не тільки правдива інформація, а й фейки, перекручування, емоційно забарвлені повідомлення. Тож перш ніж скористатися інформацією із соцмереж для себе особисто чи для розповсюдження, слід користуватися так званим правилом трьох джерел, тобто, перевірити факти, які в ній викладені офіційних джерелах. Зробити це можна на сайтах державних органів влади, Міноборони, СБУ, Генштабу чи командування ЗСУ, тощо. І лише після цього її можна поширювати. Олена Усманова порадила журналістам не гнатися за сенсацією, краще витримати паузу для ретельнішої перевірки новини. Якщо ж немає впевненості в точності і правдивості інформації, не слід поширювати її ні в розмовах, ні в соцмережах, а тим більше, - у своїх виданнях. - Чимало уваги було приділено на тренінгу аналізу інформації, яку розповсюджують росіяни. Це стосується, зокрема, спроб перекласти відповідальність російських військових за ракетні обстріли українських міст на ЗСУ. Цим самим ставиться за мету посіяти паніку і зневіру серед наших людей, дезорієнтувати їх, - поділилася своїми думками після тренінгу редакторка газети «Трудова слава» з прифронтового Оріхова Світлана Карпенко. – Саме зараз ми бачимо такі спроби на прикладі ракетних обстрілів «Охмадиту» в Києві, та й у нас, в області, коли рашисти говорять, що стріляли по військових цілях, а насправді знищують цивільні об’єкти, людей і, що найстрашніше – дітей. Тож ми, коли готуємо матеріали про війну, особливо ретельно перевіряємо інформацію і розповідаємо людям, як розпізнати російські фейки і не вірити їм., - підкреслила журналістка.
Ніна Деркач, Валентина Бистрова Фото авторів