Штучний інтелект значно розширив можливості ЗМІ, зазначив він. З'явилися інструменти, здатні обробляти великі обсяги інформації, які людині не під силу. Зокрема, значно полегшують роботу журналістів інтерактивні мапи. Наприклад, за допомогою мапи можна продемонструвати зміни на території: погіршення або поліпшення клімату, засміченість місцевості, розповсюдження епідемії тощо. Візуально привабливо можна оформити подію, якщо є маршрут і фото пересування певної особи.
За словами Олега Косьмини, правильне використання мап дозволяє робити гарну аналітичну звітність про великий обсяг інформації. Мапи можуть висвітлювати демографічні, політичні, економічні та інші теми будь-якого регіону. Прикладом географічної мапи може бути прогноз погоди - в запису або в реальному часі на телебаченні.
Спеціаліст з ІТ-технологій Олег Косьмина розказав журналістам про технічні деталі та інструменти для створення мап. За словами фахівця, основними принципами створення таких карт є вибір теми та її мета, збір і аналіз даних, визначення масштабу та географічних рамок.
- Успішна інтеграція карт в медійний контент вимагає глибокого розуміння, як технічних аспектів створення цих мап, так і здатності адаптувати їх для конкретного медіаформату, - зазначає Олег.
У друкованих медіа це може бути додатковою ілюстрацією до матеріалів, на телебаченні такі карти слугують фоновим елементом або частиною сюжету, а ось на інтерактивних онлайн-платформах такі інструменти дають змогу користувачам самостійно взаємодіяти з картою, обираючи різні шари даних.
Учасники тренінгу також розглянули кейси, запропоновані Олегом, на основі реальних матеріалів ЗМІ, де проаналізували ефективність візуалізації та передачі інформації. Окрім цього спеціаліст з ІТ-технологій запропонував добірку програмних засобів для створення тематичних карт.
- QGIS, GRASS GIS, gvSIG та багато інших програм доступні для використання в Україні. Проте важливо вибирати саме те, що найкраще відповідає вашим конкретним потребам, - наголошує Олег Косьмина.
Громадські організації – «Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» створили мапу рекомендованих медіа. З її допомогою українці можуть обрати для себе якісне інтернет видання, телебачення або радіо. Користування таким інструментом скорочує час для пошуку необхідної інформації.
Ніна Деркач, Дар’я Зирянова
Фото Дар’ї Зирянової