З початку повномасштабної війни держава запровадила нові види соціальних допомог для військових. Мова про додаткові виплати для бійців, можливості лікування та реабілітації в Україні та за кордоном, а також пільгові програми кредитування на придбання житла.
Виплати. Один із найперших видів виплат, які уряд запровадив на початку повномасштабної війни, — надбавки для військових Сил Спеціальних Операцій ЗСУ. Вони розповсюджуються на всі військові посади, окрім військовослужбовців строкової служби, та становлять від 6,2 до 12,4 тис. грн (тобто 50-100% від п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму станом на 1 січня 2022 року) залежно від посади, яку обіймає військовий.
З 28 лютого 2022 року уряд також запровадив надбавки для військовослужбовців ЗСУ, Служби безпеки, розвідки, прикордонної служби та інших відомств. Спершу порядок передбачав дві додаткові виплати: для військових, які виконували бойові завдання та воювали на фронті, — до 100 тис. грн у розрахунку на місяць залежно від часу залученості до виконання таких завдань та 30 тис. грн — для інших військових. Вже у березні 2022р. виплати розширили на строковиків та військових Державної кримінальної виконавчої служби, згодом — на військових, які перебували на лікуванні, полонених, окрім тих, хто здався в полон добровільно, та загиблих внаслідок поранень.
Перша значна зміна у цих доплатах відбулася 25 січня 2023 року. Міноборони затвердило наказ про скасування з 1 лютого фіксованої виплати у 30 тис. грн для військовослужбовців у тилу (зокрема співробітників МВС, строковиків, курсантів, офіцерів штабів тощо). Цю виплату залишили лише для військових, які перебувають на фронті, навіть якщо вони не беруть безпосередньої участі у бойових діях. Бойові виплати у 100 тис. грн залишилися без змін — для військових, які виконують бойові завдання на фронті, сімей полонених, зниклих безвісти та загиблих. Міністерство оборони пояснило це необхідністю оптимізації видатків держбюджету. Натомість уряд збільшив розмір мінімального щомісячного грошового забезпечення військових: тепер воно становить від 17 тис. (для ДСНС та поліції) та від 20,1 тис. (для ЗСУ, Нацгвардії та Держприкордонслужби).
Однак, рішення скоротити виплати викликало обурення частини суспільства. Тому народні депутати розробили і ухвалили закон із поправкою, яка уможливлює повернення надбавки військовим коштом скорочення зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств (хоча навіть цих коштів буде недостатньо, аби забезпечити усіх військових такими виплатами). Цей крок розкритикували як в уряді, так і у представництві МВФ в Україні через ризик збільшення дефіциту бюджету та необхідність пошуку додаткових джерел фінансування, зокрема, шляхом податкових заходів та запозичень (які в попередньому році надходили із затримками).
Постанова про порядок додаткових виплат військовослужбовцям передбачає також одноразову виплату сім’ям загиблих захисників України у розмірі 15 млн грн. Ця сума ділиться частинами на всіх членів сім’ї, які мають на неї право. Перші місяці її виплачували єдиноразово, а зараз виплати розділені: перша – 20% від суми, а решта виплачується частинами впродовж 40 місяців.
Кабмін також передбачив одноразову грошову допомогу для сімей загиблих волонтерів, які допомагали ЗСУ чи іншим силовим органам з початку великої війни, а також волонтерам, які отримали інвалідність внаслідок поранення під час такої допомоги. Виплата сім’ям загиблих волонтерів становить п’ятсот прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а для волонтерів, які отримали інвалідність, — від 150 до 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Лікування та реабілітація. У квітні минулого року Кабмін затвердив порядок направлення поранених під час бойових дій військових та силовиків на лікування за кордон. Відповідно до нього, направлення українських захисників на лікування за кордон ініціюють заклади охорони здоров’я, якщо підтверджена готовність конкретної країни ЄС прийняти пораненого на безоплатне лікування.
Крім того, Кабмін затвердив державний типовий план реабілітації осіб з обмеженнями повсякденного функціонування, порядок забезпечення таких осіб засобами для реабілітації, а також положення про індивідуальний план реабілітації, порядок його фінансування та реалізації.
Також уряд затвердив порядок, відповідно до якого військових, поліцейських та рятувальників безоплатно обслуговуватимуть у медичних закладах МВС та Міноборони.
Пільгові кредити на купівлю житла. На початку серпня 2022 р. уряд затвердив умови надання пільгових кредитів на придбання житла «єОселя». Пільгову іпотеку за цією програмою можна отримати під 3% річних з виплатами до двадцяти років і мінімальним початковим внеском 20%. Оформити іпотеку можна через Дію. Серед інших категорій громадян, на оформлення такого кредиту мають право ветерани війни та члени їхніх сімей, учасники бойових дій, а також особи з інвалідністю внаслідок війни. Оформити такий кредит можуть також члени сімей загиблих захисників України, крім тих, які вже отримали одноразову виплату 15 млн грн. За інформацією Мінекономіки, програма почала працювати з жовтня минулого року. За цей час нею скористалися 782 військовослужбовці та силовики.
Хоча загалом підтримка військових суттєва, вони та їхні родини все одно залишаються одними з найбільш вразливих груп і потребують не лише грошових виплат, але і юридичної, психологічної підтримки, а також соціального супроводу. При цьому кожен випадок — індивідуальний, і в кожному з них необхідно враховувати фактичні потреби військового чи його родини. Однак законодавство, яке регулює надання такої підтримки, відсутнє або не виконується належним чином через брак фахівців, а тому потребує комплексного оновлення. Недостатньо надати право на допомогу, потрібні зусилля, щоб ця допомога (часто дуже необхідна) насправді була надана.