Хоча ухвалювати закони в Україні має право лише парламент, Президент також може впливати на законодавчий процес. Одним із найважливіших прав Президента є право вето — заборона введення в дію закону, із яким глава держави не згоден. Утім, недосконале законодавство дозволяє Президентові інший, прихований, спосіб блокувати закони — відкладати своє рішення про них на невизначений строк. Ми дослідили, які закони впродовж своєї каденції блокував Володимир Зеленський.
Як рахувати ці п’ятнадцять днів, визначає окреме рішення Конституційного Суду. Перебіг строків рахується в календарних днях. Якщо їхнє завершення припадає на вихідний або святковий день, то днем закінчення цих строків є наступний робочий день.
Через президентське вето пройшли й дванадцять законів, які згодом потрапили до Індексу реформ. Це закон про електронні комунікації (+3 бали); про адміністративну процедуру (+2 бали); про віртуальні активи (+1,25 балів); про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів (+2 бали); про зміни правил звільнення держслужбовців з посад категорії «А» (+1 бал); про розвиток інституту старост в Україні (+1 бал); про вдосконалення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування (+2 бали); про оренду майна державних підприємств через електронні аукціони (+1 бал); про покарання колаборантів (+2 бали); про санкції, пов’язані з активами окремих осіб (+1 бал); про заборону символіки окупантів та проросійських громадських організацій (+0,8 балів), а також про розвиток добровільної пожежної охорони в громадах (+1,5 бала).