В’ячеслав Негода: «Реформа децентралізації в Україні передбачає гарантувати матеріальну та фінансову основу місцевого самоврядування»

16:21 26.05.2023

Про перспективи завершення децентралізації та зміни до Конституції учасникам«Школі ефективних медіа» розказав В’ячеслав Негода, один із авторів та ідейнй натхненник цієї реформи в Україні

У Києві тривають навчання в «Школі ефективних медіа», яку проводить УКМЦ в рамках Програми USAID DOBRE. У другій хвилі беруть участь 23 журналісти регіональних та всеукраїнських ЗМІ із 8 областей. В їх числі і авторка цих рядків - головна редакторка газети "Запорізька првд" Наталя Зворигіна. Перший день відкрився зустріччю з одним із авторів та ідейним натхненником децентралізації в Україні В’ячеславом Негодою. Протягом дев’яти років він реалізовував завдання реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади на посаді заступника Міністра, а зараз очолює Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, метою якого є організація діяльності з питань, що стосуються продовження реформ у сферах розбудови ефективної системи місцевих органів влади, упорядкування і розмежування повноважень місцевого самоврядування і органів виконавчої влади на засадах децентралізації. Конгрес – це не орган влади, але вся влада – у ньому, - так охарактеризував В’ячеслав Негода структуру, в якій працює. – Це великий майданчик, на якому є можливість створити умови для комунікацій між місцевими та центральними органами влади для вирішення актуальних проблем. Він, що важливо, дає змогу виробити більшу взаємну довіру між органами влади і стимулює їх бути чесними та відкритими. За словами В’ячеслава Негоди, в Україні реформа з децентралізації має бути продовжена і завершена. Про це говорять очільники влади, це розуміють і підтримують наші закордонні партнери. Також результати реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади повинні бути закріплені в Конституції України, зокрема: визначити нову систему адміністративно-територіального устрою України; гарантувати матеріальну та фінансову основу місцевого самоврядування; визначитися із системою влади на регіональному на субрегіональному рівнях; запровадити інститут префектів та переформатувати місцеві державні адміністрації в органи префектурного типу; закріпити адміністративний нагляд за законністю рішень. В’ячеслав Негода зазначив, що законопроект про зміни до Конституції може бути внесений не раніше як після припинення військового стану, а далі потрібно привести чинне законодавство у відповідність до оновленого Основного закону України.