ЄС підтверджує свою непохитну підтримку України

17:22 10.04.2025

9 квітня Європейський Союз вдався до серії кроків задля подальшого посилення підтримки України.

Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської Комісії, зазначила: Наша відданість Україні є стійкою як ніколи. Ми працюємо за всіма напрямами, аби зміцнити країну та підтримати справедливий і тривалий мир на умовах України. Поточний транш та угоди є також інвестицією у спільне майбутнє. Ми підтримуємо неймовірні зусилля із впровадження реформ та поглиблення наших зв’язків – від сфери космосу, безпеки й оборони до успішного бізнесового середовища. Ми з вами.

Україні надано додатковий 1 млрд євро підтримки у межах кредиту Групи семи

Європейська Комісія надала Україні додатковий транш обсягом 1 млрд євро виняткової макрофінансової позики, яка погашатиметься надходженнями від знерухомлених російських державних активів у ЄС. Це – зміцнює роль Євросоюзу як найбільшого донора від початку війни Росії проти України. Разом з цією виплатою загальні перерахування у межах макрофінансової допомоги Україні сягнули 5 млрд євро. Макрофінансова допомога ЄС обсягом 18,1 млрд євро формує частину очолюваної Групою семи ініціативи «Механізм додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України» (ERA). Її мета – надати Україні підтримку обсягом близько 45 млрд євро. Це фінансування має покрити нагальні потреби бюджету України, які зросли через загарбницьку війну Росії проти України, що й досі продовжується. Ці гроші покликані підтримати зусилля Україні у воєнній сфері, а також заходи з відновлення, включаючи ремонт критичної інфраструктури, зокрема енергетики, водопровідної і транспортної систем. Єврокомісія готова надати решту коштів у межах макрофінансової допомоги у відповідності до потреб країни – як до цього закликали європейські лідери під час позачергової зустрічі Європейської Ради, яка відбулася на початку березня.

«ЄС продовжує надавати фінансову підтримку, необхідну Україні для продовження її екзистенціальної боротьби в умовах жорстокої російської агресії. 9 квітня ми виконали наступний платіж обсягом 1 мільярд євро в межах очолюваної Групою Семи ініціативи додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine, ERA). ЄС вже надав Україні 5 мільярдів євро в межах свого загального внеску обсягом 18,1 мільярдів євро в контексті цієї ініціативи. Вона також гарантує, що Росія заплатить за свою агресію, адже дозволяє використовувати надходження від знерухомлених російських державних активів для погашення наданих кредитів. Разом з Групою ЄІБ ми також надали додаткові 300 мільйонів євро задля забезпечення нагальних потреб України у відновленні та відбудові». Валдіс Домбровскіс, Єврокомісар з питань економіки та продуктивності, впровадження та спрощення

Текст

«Це третій транш в межах ініціативи G7, забезпечений доходами від заморожених російських активів. Кошти спрямуємо на пріоритетні видатки держбюджету», — зазначив Прем'єр- міністр України Деним Шмигаль. Загалом за програмою ERA європейські союзники надали Україні 5 млрд євро.

ЄС надасть 2,1 млрд євро у доходах від знерухомлених активів, що будуть використані для підтримки України

Поточного тижня Єврокомісія отримає 2,1 млрд євро в якості надприбутків, отриманих від знерухомлених активів Центрального банку Росії, які зберігаються центральними депозиторіями цінних паперів. У такий спосіб отримання цієї суми стане другим подібним переказом після першого траншу, що його було надано у липні 2024 року. Цей переказ охоплює доходи, накопичені протягом другої половині минулого року. Ці кошти надходять від активів Центрального банку Росії, які знерухомлені у межах санкцій ЄС, що їх було запроваджено у відповідь на загарбницьку війну Росії проти України. Хоча самі активи залишаються заблокованими, надзвичайні доходи, які вони з часом генерують, використовуються для підтримки України. Надходження з цього траншу будуть спрямовані через Європейський механізм підтримки миру (European Peace Facility), як це було погоджено Радою ЄС у 2024 році, та Програму підтримки України «Ukraine Facility». Їхня мета – зміцнити оборонні потужності України та зробити внесок у відновлення та відбудову країни. Цей захід є частиною безперервного зобов’язання ЄС з підтримки України стільки, скільки буде потрібно. Наступні транші Україна отримає передусім для того, аби вона змогла забезпечити повернення коштів, які країна отримує від очолюваної Групою семи ініціативи ERA; водночас обмежена частина й надалі спрямовуватиметься через Європейський механізм підтримки миру.

На 10-ій зустрічі Ради асоціації між ЄС та Україною йшлося про питань глобального й регіонального порядку денного

9 квітня у Брюсселі відбувалася 10 зустріч Ради асоціації між ЄС та Україною. На порядку денному – обговорення політичних питань і двосторонніх відносин. Під час закритого засідання ЄС та Україна обмінялися думками щодо ситуації після загарбницької війни Росії проти України. Вони зосередилися на питаннях військової, економічної та гуманітарної ситуації на місцях та реагуванні на війну Росії. Також сторони торкнулися ширших питань глобального й регіонального порядку денного. Зустріч стала нагодою для обговорення питань, що зачіпають двосторонні відносини. Йдеться, зокрема, про впровадження Угоди про асоціацію після початку загарбницької війни Росії, питання відновлення та реформ в Україні, а також фінансову допомогу з боку Євросоюзу. Зустріч відбулася під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля; делегацію ЄС очолювала Кая Каллас, Висока Представниця ЄС із закордонних справ і безпекової політики.

«У той час, як Європейський Союз допомагає Україні захищатися від агресії Росії, ми також підтримуємо її на кожному кроці на шляху вступу до ЄС. Від створення можливостей для налагодження зв'язків між українським та європейським бізнес-секторами до залучення України до важливих програм ЄС, таких як «Copernicus». Наші відносини стають дедалі тіснішими. Навіть у розпал війни Україна невтомно демонструє свою відданість цьому шляху. Нині як ніколи очевидно, яким є майбутнє України». Кая Каллас, Висока представниця ЄС із закордонних справ і безпекової політики/Віцепрезидентка Європейської Комісії

Підписання п’яти нових угод між Україною та ЄС

На полях Ради асоціації між ЄС та Україною 9 квітня відбулося підписання п’яти угод. Серед них три фінансові контракти на суму обсягом 300 мільйонів євро між Європейським інвестиційним банком та Україною. Вони спрямовані на підтримку ключових операцій, пов’язаних із забезпеченням найбільш нагальних потреб із відновлення України. Фінансування дозволить місцевим суб'єктам швидко відновити основну інфраструктуру, таку як системи водопостачання та енергетичні об'єкти, одночасно зменшивши тиск на державну адміністрацію та забезпечивши ефективне надання послуг. Ці проєкти, що реалізуються за сприяння Європейського Союзу завдяки використанню Програми підтримки України «Ukraine Facility», відображають нашу непохитну відданість відновленню України та забезпеченню її довгострокової стійкості. Вони принесуть відчутні результати на користь населення та бізнесу по всій країні в той час, коли це найбільш потрібно. Окрім того, Комісія підписала угоду про участь України в Програмі «Copernicus», а також в додаткових компонентах «Космічна погода» й «Навколоземні об’єкти» Космічної програми ЄС. Ця угода надасть Україні значні можливості – наприклад, доступ до майбутньої Служби космічної погоди, яка захищатиме українські супутники від збоїв, спричинених космічними явищами. Вона також відіграє суттєву роль в оцінці збитків та післявоєнному відновленні, оскільки Космічна програма ЄС включає деякі з найсучасніших космічних технологій. Україна також підписала Договір про спільні закупівлі заходів медичного захисту для протидії серйозним транскордонним загрозам здоров'ю. Вона дозволяє всім підписантам, зокрема ЄС та іншим країнам-кандидатам, спільно закуповувати відповідні медикаменти. Україна зможе швидко, рівноправно та доступно купувати найважливіші лікарські засоби та медичні вироби. Таким чином вона забезпечуватиме захист своїх громадян і пацієнтів під час надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я.

ПАРЄ ухвалила резолюцію щодо недопущення безкарності рф за злочини в Україні.

- Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію щодо необхідності встановлення відповідальності за російську агресію в Україні та недопущення безкарності, - повідомив омбудсмен Дмитро Лубінець.

Серед положень резолюції: • росія має відповісти за всі злочини: акт агресії, анексію територій, геноцид; • ПАРЄ вітає узгодження необхідних юридичних документів для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії в межах Ради Європи; • ПАРЄ вітає початок переговорів щодо створення Компенсаційної комісії — другого етапу формування механізму компенсацій, після вже створеного міжнародного Реєстру збитків для України; • статус тимчасового захисту українців за кордоном має діяти до встановлення реального, сталого миру; • наголошено на важливості документування всіх порушень міжнародного гуманітарного права, починаючи з 2014 року. Парламентська асамблея Ради Європи також наголосила: будь-які мирні переговори повинні починатися з гуманітарних питань, зокрема звільнення та репатріації всіх військовополонених, незаконно затриманих цивільних та повернення депортованих українських дітей.

За матеріалами Представництва Європейського Союзу в Україні