Громадською організацією «Громадський рух «Жіноча Сила України» у співпраці з Управлінням соціальної роботи з персоналом Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, за методичного супроводу представників Міністерства оборони, Міністерства у справах ветеранів, Міністерства соціальної політики та за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» створено буклет «Родинам, які переживають втрату військового». «Ми не можемо прибрати біль втрати, який проживають родини військових, але ми можемо зменшити емоційне навантаження, яке вони можуть мати, коли проходять через бюрократичні питання. Можемо це зробити разом з підтримкою на цьому шляху і для того, щоб допомогти родинам впоратися з цим викликом. Цей буклет є навігатором та інструкцією. Він містить в собі послідовність кроків, які один за одним в бюрократичному процесі може зробити член сім’ї загиблого військового для того, щоби отримати ті соціальні гарантії і пільги від держави, на які має право», – заявила директорка ГО “Громадський рух “Жіноча Сила України” Наталія Умеренкова на презентації буклету в Українському кризовому медіа-центрі. З 2022 року в цій організації працює платформа допомоги військовим і їхнім рідним – служба психосоціальної підтримки сімей захисників. Вона надає консультації як в телефонному режимі, так і через групи підтримки чи онлайн-сесії.
«За цей період ми мали змогу побачити ті точки напруги, коли звертаються родини полеглих захисників. Як психологи знаємо, що коли людина переживає втрату, вона перебуває в емоційній напрузі і тут страждають когнітивні функції, страждає увага і тому ця інструкція, яку ми зробили, виглядає таким чином, що є нагадування, які треба зробити, і можна відмітити, що зроблено і що треба зробити далі», – додала Наталія Умеренкова. Друкована версія буклету буде поширена в ТЦК та СП. Електронну версію поширять на сторінці громадської організації в соціальних мережах. Крім того, друковані версії також планується поширити в структурні підрозділи соціального захисту, адже вони допомагають родинам на різних ланках і ця допомога може бути ще кращою завдяки тому, що цей інструмент створено і в поміч тим, хто вже допомагає. «Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки завжди є вхідною і вихідною точкою для будь-якого військовослужбовця, який приходить на військову службу, який залишає її, встаючи на облік, а також це якраз ота найперша точка дотику для членів сімей військовослужбовців, і в тому числі для родин загиблих військовослужбовців, які переживають втрату», – зазначив заступник начальника управління соціальної роботи з персоналом головного управління Генерального штабу збройних сил України Ярослав Калініченко. З його слів, коли людина отримує сповіщення про сумну новину, вона знаходиться не в тому стані, щоб свідомо і чітко усвідомлювати, що вона має зробити, які перші кроки, що вона наступне має зробити. І ця функція соціальної підтримки територіальних центрів якраз в цьому має спрацьовувати найефективніше. «Дуже добре, коли є можливість людині не просто на словах розказати, а щось дати те, що в неї залишиться. Відповідно і представникам територіальних центрів комплектування соціальної підтримки вона буде дуже помічною. Людині не тільки пояснюєш про його всі права і гарантії, в а даєш корисні матеріали, які залишаться у членів сімей і вони будуть їм нагадуваннями на певний час поки вони повністю виконають всі ті кроки», – відмітив Ярослав Калініченко.
Далі по ланці після ТЦК та СП процес оформлення документів на одноразову грошову допомогу переходить до ланці до Міністерства оборони. Заступник директора Департаменту – начальник відділу соціальної політики Департаменту соціального забезпечення цього відомства Сергій Кучеренко нагадав, що зазначене питання врегульовано Законом України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і двома постановами, де визначено порядок призначення і отримання. «З метою спрощення процедури ми опрацювали питання щодо надання доступу нашим районним ТЦК та СП до відповідних реєстрів. Наприклад, до реєстру актів громадянського стану. Тепер маємо право зайти в цей реєстр, побачити, хто є членами сім’ї цього військовослужбовця. Маємо поінформувати цих членів сім’ї про їхнє право на отримання одноразової грошової допомоги. Після цього починається процес збору документів і оформлення їх до подання до Міністерства оборони України», – повідомив Сергій Кучеренко. Він пояснив, що кожний документ перевіряється, з’ясовуються всі необхідні підстави, опрацьовується протокол і виноситься на розгляд комісії. Вона приймає рішення щодо перерахування коштів через командування сухопутних військ і вони доходять до ТЦК та СП, а потім потрапляють на рахункові рахунки відповідних членів сімей. Перша виплата здійснюється у розмірі 1/5 необхідної суми. Далі ще 40 платежів проводяться впродовж наступного періоду. Одноразова грошова допомога в таких випадках здійснюється і Міністерством у справах ветеранів України. Про те, як це відбувається, розповів заступник директора Департаменту, начальник відділу з питань соціальної підтримки Олександр Курій. «У нас в принципі схожа виплата, тільки, на жаль, сума виплати набагато менша – трохи більше 2 мільйонів гривень на відміну від 15 мільйонів по лінії Міністерства оборони. Перелік документів, які необхідні для цієї виплати, дуже компактний і маленький. Це наявність так званого сірого посвідчення з написом член сім’ї загиблого захисника і ряд документів, які підтверджують ступінь родинного зв’язку. Для батьків це відповідно свідоцтво про народження загиблого. Для дружини – свідоцтво про шлюб, для дітей – це відповідно свідоцтво про народження, де вказано, що загиблий є батьком. Раніше такі документи надсилалися заявниками самостійно. Наразі вони можуть це зробити через Центр надання адміністративних послуг», – розказав представник Міністерства у справах ветеранів.
Український кризовий медіа-центр: uacrisis.org