Тетяну Тіпакову у Бердянську й понині пам’ятають. Вона ще донедавна – до широкомасштабного вторгнення росіян, - була у цьому затишному курортному містечку вельми авторитетною людиною і успішною бізнес-леді. Тримала магазин на Дальній косі, там же у неї був невеличкий готель. Бізнес приносив дохід, тож треба було розвиватись, і жінка відкрила ще й власну туристичну агенцію. Все складалося якнайкраще, і пані Тетяна 10 років мандрувала по світу, відправляла туристичні групи, наповнюючи своє життя і життя своїх клієнтів яскравими враженнями. Встигла відвідати 64(!) країни.
Про початок широкомасштабної збройної агресії рф вона дізналася одразу ж - о 4-й годині ранку 24 лютого 2022 року: о другій ночі повернулася у рідний Бердянськ з відрядження, а вже через дві години — дзвінок із Києва — війна! Навіть не повірила спершу: «Якийсь тупий жарт у вас», відповіла, але вже о пів на п’яту весь Бердянськ почув перші вибухи. А потім над її будинком на косі на дуже низькій висоті (напевно, щоб не стати мішенню для українських ППО) почали шмигати ворожі літаки, які бомбили Київ і поверталися назад.
Невдовзі у місто зайшли російські військові. І тоді Тетяна стала збирати людей на протест. Ніхто не уявляв, чим це може закінчитися. Ще не знали про наслідки окупації росіянами Бучі, Ірпіня, Бородянки, Гостомеля… Людей приходило дуже багато, були дні, коли їй здавалося, що їх збиралось до шести тисяч.
- Ми зробили великий, на 65 метрів завдовжки, прапор України і на кожному заході його розгортали. Мені здавалося, що ті дві години, які проводили на мітингу, ми були вільні. Що не було ніякої окупації. Ми обіймалися, кричали гасла, було не страшно. Коли вже розходилися після заходів, то люди йшли понурені, очі в землю, - згадувала Тетяна Тіпакова у розмові із запорізькими медійниками на зустрічі у Центрі солідарності журналістів у Запоріжжі.
За кілька днів окупанти почали арештовувати найактивніших учасників протестних мітингів. Дійшла черга і до пані Тетяни. Вже 20 березня прийшли і по неї.
На перших допитах окупанти не застосовували до жінки фізичної сили. Сподівались схилити її на свій бік, адже бачили: вона здатна зібрати на мітинг по 5-6 тисяч людей. Коли ж вона вчергове твердо заявила, що не йде з ними на співпрацю, піддали її тортурам.
- Ти завжди з зав’язаними руками. Вони в тебе зав’язані або спереду, або позаду. Це або вірьовка, або наручники. Завжди. У камері тобі одягають на голову мішок або целофановий пакет. Ти не бачиш, що відбувається, - ділилася наболілим пані Тетяна. - Там не було опалення, світла, у камерах було люто холодно. А вікна - відчинені. Я хотіла зачинити вікно, то мені один сказав: «Зачиниш вікно, наллю води на підлогу, і будеш стояти у воді». Як щоразу вони відчиняли двері камери, весь час лякалась, бо не розуміла, що далі буде — тебе ведуть вбивати, або просто бити. Було й таке: один заходить в камеру, наказує повернутися спиною і б’є під коліна. Я не бачу чим він б’є, але таке відчуття, що або гумова, або дерев’яна палка. Падаю на коліна, а він з двох боків б’є книжками по вухах. Двічі чи тричі вдарив, виходить. Через деякий час заходить інший. Це повторюється кілька разів. Це так вони вимагали згоди на співпрацю.
Спочатку була в камері одна, а на другий раз їх було троє на одне ліжко. Металеве ліжко, за словами Тетяни, прикручене до підлоги, на ньому лежить мокрий матрац (можливо його спеціально поливали) і через це на нього не можна сісти.
- Ввечері мені бурят приніс якусь ковдру, бо було дуже холодно, а вікно зачинити не можна, і ти стоїш хоч і одягнена, і взута, а все одно мерзнеш. Отак я провела першу ніч у камері. Вона була жахлива! Були дві спроби згвалтування, але вони не увінчалися успіхом. І це слава Богу. Бо воно б мене зламало.Він приходить п’яний, зі зброєю, до пояса роздягнений, в шльопках. Заставляє до пояса роздягатися, нахилятися, повертатися, пестити його. Один прийшов, у нього нічого не вийшло, через годину інший приходить. Я одному так і сказала: «Відкушу все, що можна, може ти після цього мене і застрелиш, але ти останешся без нічого». Може, це якось і вплинуло. А з коридору доносилися крики хлопців, а також звуки від того, як тіло тягнуть по підлозі. І ти стоїш у камері і не розумієш — вийдеш звідсіля, чи ні. Я не розуміла, що зі мною далі буде, - згадувала жахіття перебування у полоні Тетяна Тіпакова.
- Тепер я знаю, що таке «слоник»: це коли одянгають на тебе протигаз і перекривають кисень. Що таке «струм». Вони приносять такі яскраві «косметички», дістають гарну кольорову коробочку, відкривають, а там дроти. І як вони кажуть, прищепки – «крокодильчики», щоб дроти не відпадали. Чіпляють це все на голе тіло аж до крові! Чіпляють на нігті, на мочки вух, на коліна...І пускають струм. Відчуття такі, що верхня частина голови піднялася і кудись полетіла, а потім запах підпаленого волосся. Це страшно! Ще у них на столі лежать скотч, палиці. До мене це не було застосоване, але потім дізналася, що вони замотують скотчем руки, ноги і потім б’ють. Не знаю, для чого це робиться — більше болю, тиск підвищується чи щоб ти не рухався, не знаю. Але у них є шкафчик з цим приладдям, вони ставлять його перед тобою. І на комусь випробовують...Знущання, до речі, були й такого плану. Він тобі ставить запитання, ти починаєш відповідати, а він тобі каже, що ще не дав «добро» на відповідь, і за це може вдарити тебе просто в обличчя, - ділиться наболілим пані Тетяна.
- Тортури були кожного дня. Вони подібні — страждали нирки, спина, живіт. Одиночні удари, або по кілька разів. «Слоніка» в мене вже не було, але струм пускали. Було виводили і казали «Читай слова російського гімну». Звідкіля ж я його знаю? Ні, так отримай удар. Або читає три рядка — повторюй. Запинаєшся або не хочеш повторювати — удар. А в тебе тиск від удару по голові піднімається. Або кажуть: «Розказуй історію, як Україна знущається над українцями». Розумієте, вони хворі. Ти повинен щось придумувати. Ти їм кажеш, що живеш у вільній країні. А вони – «Нема такої країни». Забрали на 2 години, відвели назад, забрали, відвели назад у камеру, - згадує про свій другий арешт жінка.
Як вдалося вирватися із того пекла і добратися до Запоріжжя, то окрема історія. Не обійшлося без Божої допомоги, певна пані Тетяна.
- Перший день, як нарешті опинилася на підконтрольній Україні території, я відсипалася, усе тіло боліло, з’ясувалося, що в мене надламане ребро. Якийсь час я смикалася від кожного скрипу дверей. Та треба було брати себе в руки і щось робити. Мені почали дзвонити з окупованої території з питаннями, як ми змогли виїхати, просити порад. І я консультувала та допомагала, розповідала, де що ховати, бо російські військові забирали банківські картки, гроші, картки з телефонів, самі телефони перевіряли. Потім почали з’являтися запити на допомогу, адже в Бердянську залишалося багато людей, серед яких тяжкохворі, і нам потрібно було придумати, як доставляти речі на окуповану територію – ліки, дитяче харчування, памперси… Зараз у мене є громадська організація «Рідна стежка», яка допомагає людям. Ми сфокусувалися на кількох напрямках, зокрема відправляли допомогу на окуповані території, але з січня дорогу закрили. І паралельно ми допомагаємо речами, продуктовими наборами, ліками тут у Запоріжжі мешканцям Бердянська, які змогли виїхати. Я постійно подаюся на різні гранти, залучаю всі можливості, адже точно знаю, що не можна зупинятися. Щойно деокупують Бердянськ, я негайно ж туди повернусь! – певна Тетяна Тіпакова