«Зараз багато пишуть про ТЦК (колишні військомати) - одні про порушення з боку цих установ, інші - про те, що під час війни ТЦК не треба чіпати та критикувати. Але жодна державна установа не може мати імунітет від критики з боку суспільства. Інакше ця установа може стати неефективним монстром, якому буде начхати на права людини. Я ж отримав свій негативний досвід спілкування з цією структурою. Маю надію, що у когось він більш позитивний», - поділився він наболілим.
Мова про те, як він спочатку звернувся до ТЦК у м. Бровари, де тимчасово розмістилась його велика родина, а потім через переїзд до Чернівців «знову наступив на ті ж самі граблі». Довелося пройти безліч випробувань попри те, що мав відстрочку за сімейними обставинами одночасно за 3-ма пукнтами (як багатодітний, як батько ДБСТ та як опікун недієздатної особи). Спочатку 4 дні проходив ВЛК. Потім знову пішов до ТЦК. Але з першого разу його не прийняли. Порадили приходити о 3 ночі займати чергу (тобто записатися на якийсь неофіційний листок, який тримає той, хто перший прийшов).
Врешті потрапив на прийом до офіцера, який пояснив: треба спочатку стати на облік, а потім вже подавати документи на відстрочку. Ще 2-3 тижні він ставав на облік. Потім 2-3 тижні подавав на відстрочку. Нарешті, через десь 2 місяці після першого звернення таки отримав документ про відстрочку, який діяв ... лише кілька тижнів, до кінця дії військового стану. Перед переїздом з Броварів до Чернівців ще раз відстояв чергу десь 2,5 години щоб знятися з обліку. Йому повідомили, що треба стати на облік у Чернівцях протягом 7 днів. Це видалося доволі непростим завданням, тому що знімався він з обліку за 3 дні до переїзду, і треба ще врахувати вихідні дні, і те, що переїзд великої родини - це непроста справа. Але десь на 7 день прийшов до ТЦК у Чернівцях з наміром стати на облік. Там наполягли, що треба спочатку переоформити довідку ВПО. Звернувся за довідкою ВПО, чекав її декілька днів, з урахуванням вихідних. Нарешті, отримав нову довідку ВПО, та відразу звернувся до ТЦК. І тут почалось цікаве, мовляв, що з тобою робити, треба платити штраф за те, що пізно стаєш на облік. Пояснення про логістику цього переїзду не хотіли слухати, лише з 5-го разу зміг щось пояснити. Потім сказали чекати якогось начальника. Той начальник сказав чекати ще більшого начальника, якого до 18 години так і не дочекався. Також, почали знову направляти на ВЛК, хоча він вже мав таку довідку, дійсну один рік. Пояснили, що ця довідка не має правильної печатки.
Цей неприємний досвід залишив у нього на душі гіркий осад.
«Це треш та постійне приниження людської гідності, - підбив риску Альберт Павлов.- . Постійні питання: «Що ти приніс? Чому цього документу немає?» Хоча приношу документи згідно з їх запитом. «Чому так пізно? Не чекайте, вас вже не приймуть!» І це після 2-х годин чекання. Це якийсь совок. І нагадує мені тупість, крізь яку я проходив 22 роки тому під час моєї строкової служби ще в радянській армії. І головне - ці постійні безглузді втрати часу сотень людей. У мене відчуття, що після повернення в Україну я проводжу у військоматі більше часу, ніж з моїми дітьми. Хочеться запитати: для чого ви це робите? Навіщо ви ганяєте людей, які мають законну відстрочку, по колу? Навіщо завантажуєте самих себе, лікарів ВЛК, лабораторії додатковою роботою? Навіщо найтупішим способом віднімаєте час у людей? Чи це якось допоможе нашій країні? Якщо по закону ви не можете призвати певні категорії людей, навіщо ви труїте їх життя та поводитесь з ними, як з кріпаками? Ми не хочемо відчувати себе кріпаками в своєї країні».
На жаль, ця історія не є винятком. Аналогічні неприємні ситуації виникають у різних містах України. Подекуди стаються й інциденти з нанесенням тяжких тілесних ушкоджень, коли працівники ТЦК вдаються до побиття потенційних призовників. І у Запоріжжі, в тому числі, стаються різні неприємні випадки за участю представників ТЦК. Колега авторки цих рядків буквально на днях поскаржилася, що біля її будинку вже з самого ранку чатують «тилові військовослужбовці» і всім чоловікам, які у цей час виходять на роботу, вручають повістки. А декількох «спакували» і забрали із собою. У соцмережах регулярно викладають свої рілси свідки аналогічних подій. А потім спільноти з обуренням їх обговорюють. І це аж ніяк не сприяє мотивації для українців мобілізуватися на захист своєї Вітчизни.