Найбільш активним соцдослідником на Запоріжжі став тг-канал «Вазелін». За низкою його соцдосліджень можна побачити картину запитів, потреб і народних обурень, ну і, звісно, якими подіями вони викликані. Так чим же протягом 2023 року найбільш переймались запоріжці? Використовуючи оприлюднені в мережі результати соцопитувань, спробуємо дослідити найбільш значущі події року.
Першої половини 2023-го у Запоріжжі обурювались непопулярними кроками місцевої влади. На думку запоріжців, діяльність органу місцевого самоврядування була спрямована далеко не на інтереси громади. За результатами опитування, 95 відсотків місцян виказали недовіру діючому в.о. мера Запоріжжя Анатолію Куртєву. Такого ставлення не було до жодного голови за усю історію роботи міськради. Чверть респондентів навесні запропонували йому піти у відставку. А вже влітку антикорупційний орган НАЗК виявив у секретаря Запорізької міськради Куртєва ознаки корупційного кримінального правопорушення, а саме незаконного збагачення на понад 9 млн грн.
Після цієї новини чергове соцопитування засвідчило прагнення запоріжців провести повний аудит діяльності чиновників, включаючи силовиків і нардепів, а також оптимізувати місцеве керівництво із заморозкою їхньої зарплати.
За результатами літнього опитування щодо споживчого кошика, більше 50 відсотків запоріжців часом не мали, на що купити продукти харчування. І це в той період, коли можна було б протриматись принаймні городиною з базару, де сезонні овочі і фрукти найбільш дешеві. Проте в прифронтових умовах ці продукти виявились малодоступними.
На цьому тлі підвищився антикорупційний градус у суспільстві. Викликаний він був, зокрема, оприлюдненим фактом «закупки яєць по 17 грн/шт. для ЗСУ». На запорізькому тг-ресурсі з’являються більш категоричні опитування: «Чи підтримуєте ви твердження, що корупція під час війни - це мародерство і дорівнюється державній зраді; саботаж правоохоронців розслідувати корупційні злочини є держзрадою?» Запоріжці люто підтримали дані твердження, а слідом і низку наступних, де відмову родичів чиновників, бізнес-еліти, депутатів йти на фронт запропоновано дорівняти до найвищого цинізму і виклику суспільству.
Наприкінці літа, після рішення місцевої влади збільшити фінансове утримання КП «Муніципальна варта», з’явилась пропозиція відправити «варту» на фронт і усіх правоохоронців туди ж. Запоріжці охоче підтримали таку ініціативу.
Підмітили у Запоріжжі і безпідставні бюджетні витрати на піар і святкування, які недоречні в умовах війни. І результати чергового соцопитування виявило настрої у громаді. Населення в більшості виступило проти. Також запротестувало у відповідь на пропозицію колишнього нардепа Вадима Денисенка не випускати чоловіків за кордон ще три роки опісля війни.
З настанням осені «Вазелін» зосередився на більш прозаїчних концептах, наприклад, «які існують наразі перепони для підприємницької діяльності в Запоріжжі?» - у судах накопичилось чимало позовів на лють податкових відомств, які з жовтня ще 2022 року нещадно блокували запорізьким підприємцям податкові накладні.
І знов торкнулись соціальних аспектів, за якими 62 відсотка запоріжців вважають, що ситуація із працевлаштуванням у місті погіршилась. Якщо вірити офіційній статистиці, то в Запоріжжі рівень безробіття складає близько 30 відсотків. Ну якщо придушують бізнес, то де зайнятості узятись?
На питання до евакуйованих мелітопільців, «як вам допомагає Мелітопільська мерія», більшість відповіла «ніяк». Також на питання, чи можливо прожити ВПО на 2000 грн/міс, була одностайна відповідь – не можна. Спостерігалось також опитування на кшталт, чи вірять, що повернуться у рідні місця після визволення. Не вірить тільки третина.
Також було винесено на імпровізований референдум згоду/незгоду з тезисом, що «по сдачі Півдня і Сходу України має бути проведено розслідування і усі винуватці мають отримати максимальне покарання». В той же час перші депутати почали складати повноваження – одразу з’явилось опитування з варіантами: «Чому йдуть?».
Жовтень приніс події на Близькому Сході. Опитування стосувались ставлення Ізраїлю до біженців і потерпілих, а також, «чому в Ізраїлі до людей по-людські, а у нас як завжди?». Низка коментарів «про них хороших і нас поганих» згенерувала новий виток опитувань про доброчесність суддів і прокурорів, про рівень довіри силовим структурам. Навіть була пропозиція скинутись спецам на боротьбу з корупцією, яка набрала 81 відсотків погоджень.
Більш ніж 80% запоріжців висловились щодо погіршення економічної ситуації.
У майже половини запоріжців в жовтні траплялись дні, коли не було за що придбати ліки і продукти харчування. При цьому за одинадцять місяців від запорізьких платників податків до бюджетів усіх рівнів надійшло 18 мільярдів 321 мільйон гривень. Це дані Головного управління ДПС в Запорізькій області. Де гроші? – риторичне питання.
Листопад пожвавився мовним питанням, який спровокувала Ірина Фаріон своїми висловлюваннями на адресу ЗСУ. На питання щодо кримінального провадження щодо мовознавиці 98 відсотків відповіло згодою. Причепом пішло опитування щодо репресій за мовною ознакою. Ніхто із запоріжців жодного разу не стикались з таким.
Ще близько 80% запоріжців не підтримали знесення пам’ятника Глінки на Металургів у філармонії.
Грудневий крінж забезпечила нардепка Мар’яна Безугла. Дякуючи її меседжам стало відомо, що більшість запоріжців готові позбутись громадянства, аби їх не мобілізували. А на додачу мукачівський месник з гранатами спричинив опитування, бити/не бити наших можновладців? 87% запоріжців із задоволенням вломили б багатьом причетним до владних крісел.
Чи в правильному напрямку йшла країна з моменту набуття незалежності, тільки 5% запоріжців відповіли, що так, в правильному…
При цьому завжди стабільно високий рівень підтримки ЗСУ - 91%. Правоохоронцям одностайно довіряють тільки 10%. За даними запорізьких опитувань, місцевій владі довіряють тільки 1% населення.
«Вважаєте ви щиро, що Запоріжжя – красиве і комфортне місто?» - « Так», вважає переважна більшість мешканців обласного центру.
А в опитуванні, що для вас Україна, наведу одну з відповідей: «Для мене Україна – це національна ідея, аби створити своє, успішне і комфортне. Але ж це треба робити. Прикладати зусилля. Міняти мислення своє і оточення. В цьому ідея - Україна вільна, комфортна, квітуча, законна, безпечна, багата».
Такі соцдослідження цього року провів «Вазелін», а місцеві адміністрації цього року не провели жодного соціологічного опитування. Громадська думка можновладцям не цікава…
Наталія Нестеренко