Операція «Евакуація»: своїх не лишаємо

23:16 04.06.2024

Ми чіпляємося за своє, рідне, до останньої миті сподіваючись, що ця біда нас може і омине… що саме до нас і не добереться окупант…що наші славні ЗСУ зупинять ту орду просто перед «моїм парканом» і поженуть її у зворотному напрямку. І тоді не треба буде оцього всього - ані метушні по різних кутках у безсиллі зібрати оте найважливіше ( а як його усвідомити, що саме з усього цього важливого най-най?!), ані болючих рішень, кого взяти, а хто лишиться…ані думок, що крають серце, чи повернемося… Лінія фронту у Запорізькій області критично наближена до обласного центру. Навколишні населені пункти у напрямках Оріхова, Гуляйполя зруйновані вщент. Але там ще залишаються наші люди. І їх потрібно рятувати. Бо вони – найцінніший ресурс нашої держави. А головне - вони наші батьки, діти, рідні… І ми не лишимо їх на поталу загарбникам. Евакуація - добровільна і примусова – наразі єдине рішення для порятунку тисяч життів. Як вона відбувається? І що на евакуйованих очікує на підконтрольній Україні території? Непрості відповіді на складні питання читайте у «Запорізькій правді».

«Виїхати – дуже важко, жити – теж»

Місцевих тут, у Гуляйполі, ще чимало. Попри відсутність з 2-го березня електропостачання, щонайменше некомфортно життя та щоденні ворожі удари руйнівними С-300 та КАБами, люди продовжують триматись за свою землю, бо проросли в неї глибоко корінням свого родоводу. Їх надихають наші захисники, які тут, на підступах до районного центру - столиці махновської вольниці, зупинили ворога ще на початку широкомасштабної інтервенції і за два роки війни не пропустили окупанта ні на крок далі. Але жити тут з кожним днем стає все небезпечніше. Ворог лютує і посилює намагання прорвати нашу оборону. Артобстріли не припиняються ні на день. КАБи чорними грибами проростають то тут, то там – поблизу чиїхось домівок. Вони руйнують не тільки будівлі - вражаючи людей, знищують цілі світи. Їхати на вже зруйновані території військові не радять, та волонтери, ДСНС, гуманітарні місії їдуть. Сюди везуть необхідне – воду, харчі, медикаменти, засоби гігієни. А звідси вивозять тих, хто врешті погоджується на евакуацію. Зазвичай вони збираються поспіхом, просто в останню хвилину. Беруть – найдорожче. Одна літня жінка вхопила свою улюбленицю – сіреньку кішечку. Тримала її на руках, притискаючи до грудей, як найцінніший скарб, бо не мала ані сумки, ані переноски, аж доки волонтери не змайстрували для неї переплетену скотчем картонну коробку з кількома дірочками для повітря. Так вони обидві - кішечка та її хазяйка - і доїхали до гуманітарного штабу у Запоріжжі.
- Ми продовжуємо евакуацію маломобільних верств населення з нашої території, - зазначає голова Гуляйпільсткої громади Сергій Ярмак.- Сьогодні також. От вивезли літню жінку з Гуляйполя. Завдячуючи благодійним організаціям і фондам евакуюємо бажаючих до шелтерів та гуртожитків Запоріжжя з подальшою доставкою до місць тимчасового поселення на Західній Україні. Евакуйованим надаються безкоштовні проїзд, проживання, харчування, соціальний, психологічний супровід та медичне обслуговування. Хочу подякувати Цибарєву Віталію та його команді за допомогу в евакуації місцевого населення.
Про командира загону швидкого реагування обласного Товариства Червоного Хреста Віталія Цибарєва вже складають легенди. Він став лауреатом Всеукраїнської акції «Герой-рятувальник року». «З перших хвилин повномасштабного вторгнення разом з працівниками ДСНС супроводжував евакуаційні колони з окупованих Енергодара, Бердянська та Маріуполя. Загалом колона під його керівництвом евакуювала на підконтрольну Україні територію 4585 осіб», - інформує про нього офіційний сайт Президента України. Зараз його команда вивозить людей з населених пунктів, які знаходяться під постійними ворожими обстрілами, та доставляє гуманітарні грузи на ті території. А ще працює на місцях прильотів ворожих ракет у житловому секторі Запоріжжя. - Громади дають запити, що їм потрібно і ми намагаємось їх повністю виконувати. Основні напрямки, куди їздимо — Степногірськ, Оріхів, Гуляйпільська і Преображенська громади. Допомогу розподіляємо в залежності від кількості населення, яке там залишається, - розповів Віталій.- Раніше, у минулому році, запити на евакуацію були більш часті. Потім півроку їх майже не було, 1-2 на місяць. Зараз, у зв’язку з тим, що росіяни вже застосовують авіабомби, що призводить до більш значних руйнувань, запити на транспортування та евакуацію почастішали.
Окрім волонтерів, евакуацією тих, хто потребує допомоги, опікуються і службовці ДСНС України у Запорізькій області. До Служби порятунку «101» від голови територіальної громади надійшло повідомлення, що у селищі Степногірськ необхідна допомога літній жінці, якій стало зле. Фахівці медичного розрахунку ДСНС України з Дрогобича Львівської області, які зараз несуть службу у прифронтовому Степногірську, оглянули 81-річну мешканку і надали їй першу домедичну допомогу. Але для подальшої стабілізації її стану вирішили транспортувати жінку у Запоріжжя для лікування під наглядом профільних фахівців. На спецавтомобілі медики ДСНС перевезли пані Валентину в обласну лікарню. Там вона після відповідного обстеження і проходитиме належне лікування.
Голова Запорізької обласної ради Олена Жук, коментуючи, наскільки складною є гуманітарна ситуація поблизу лінії фронту, де безперевно точаться бої, зазначила: «Ситуація, звичайно, складна, адже прильоти, пожежі постійно руйнують об'єкти критичної інфраструктури». За її словами, у місцевих жителів частково або повністю відсутнє централізоване електро- та водопостачання. «На прифронтових територіях залишається не так багато людей, але вони є і потребують допомоги. Виїхати дуже важко, жити – теж», – резюмувала Жук. Останніми місяцями з прифронтових територій Запорізької області силами правоохоронців, рятувальників та волонтерів вдається евакуювати 30-50 людей. Так, у березні завдяки завчасній добровільній евакуації з тих населених пунктів, де значно збільшилась кількість обстрілів, вдалося вивезти 30 людей. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. Він наголосив, що наразі з прифронтових територій Запорізької області не проводиться обов’язкова евакуація. А найбільше охочих покинути їх припало саме на першу декаду березня, коли росіяни значно активізували обстріли. – Під час евакуації наші люди отримують допомогу – фінансову, гуманітарну, соціальну. В обласному центрі є організовані громадами штаби для переселенців, де можна отримати найнеобхіднішу підтримку, – зазначив очільник області.

Запоріжці евакуюють не тільки запоріжців

Запорізькі волонтери надають допомогу з евакуації не тільки на території Запорізької області. Так у складі Капеланського патруля спільно з «Білими янголами» - командою евакуації Нацполіції на території сусідніх областей працює група Ігоря Пилипушки. Ризикуючи життям, «Білі янголи» рятують людей із зони бойових дій на Авдіївському напрямку. З села Воздвиженка, що за три кілометри від лінії фронту, екіпаж «Білий янгол» евакуював 86-річну жінку та її маломобільного сина. Наразі родина перебуває у безпеці. Літня жінка та її син залишалися в селі, яке постійно зазнає обстрілів. Їхня вулиця неодноразово потрапляла під ворожий вогонь. Родина не мала можливості самостійно виїхати, тож сусіди звернулися за допомогою для них до поліції. Пенсіонерка одразу погодилася на евакуацію, а її син спочатку вагався. Чоловік має проблеми зі здоров'ям і практично не може самостійно пересуватися. Проте після чергового потужного обстрілу він змінив свою думку, і вже наступного дня «Білі янголи» повернулися за ним. Правоохоронці вивезли пенсіонерку та її сина до безпечної території. Наразі у Воздвиженці ще залишилося шестеро людей, повідомили у поліції.
Свою шляхетну місію рятівників, здійснюючи евакуацію населення із прифронтових регіонів, виконують і волонтери Запорізького міського центру допомоги. Одну із таких груп очолює Влад Маховський. - Ми працюємо по різних напрямках - там, де потрібна наша допомога, - розповів він. - Буваємо і на Гуляйполі. Там у нас вже налагоджена тісна співпраця із головою місцевої громади Сергієм Ярмаком. Саме він координує, куди відвозити людей, де їх приймуть, обігріють, нададуть необхідне. Також активно працюємо на Донеччині. Звідти вивозимо людей до Дніпра та Кам’янського. Там у нас налагоджена співпраця із «Білими янголами» з Нацполіції. Для нього така робота не в новинку. Починаючи з 2014 року Влад Маховський щотижня із своєю волонтерською командою виї