- Одностатеве кохання – раніше ця тема у нашому суспільстві завжди була табуйованою. Але це зовсім не означало, що такого кохання не існувало. Цілком зрозуміло, що колись у радянському союзі і сексу взагалі не було, але якимось дивним чином діти все ж народжувались, - намагається посміхнутись Ольга Темна .
Вона разом із своєю партнеркою Дариною Віровською бере активну участь у русі за права ЛГБТ+ пар. Дівчата вирішили поділитися історією власних стосунків, розказати про проблеми, з якими їм доводиться щоразу давати собі раду, і думками стосовно їхнього вирішення.
Ольга Темна – доволі відома у ЛГБТ+ спільноті України активістка. Вона була ініціаторкою і організаторкою ще одних з перших ЛГБТ+ ініціатив.
- Мені здавалося вкрай важливим тоді об’єднати представників нашої спільноти, дати нам відчути, що ми не поодинокі у цьому світі і можемо надати підтримку один одному, - говорить Ольга. - Ми збиралися у публічних місцях, позначали себе певним чином, про який домовлялися завчасно, і могли відкрито спілкуватися між собою, не остерігаючись агресії з боку інших. Пам’ятаю, як на першу таку сходку прийшли семеро людей. На другу зібрались вже близько двадцяти. А потім збиралося і понад 150 учасників. Звісно, ми не вели реєстрації. Інформацію передавали «циганською поштою». Це були перші кроки. Згодом український ЛГБТ+ рух почав формально оформлюватися, розростатися, почали з’являтися організації, проводитись акції, а згодом і прайд-марші в українських містах. Нині ми вже можемо відкрито, не ховаючись, влаштовувати свої акції на вулицях і площах. Подекуди не обходиться без певних інцидентів, але сам факт такої можливості вже є свідченням того, що наше суспільство стає більш толерантним, а відтак, більш розвиненим.
Дівчина говорить про свою приналежність до ЛГБТ+ спільноти без хибної сором'язливості. Вона усвідомлює себе саме такою, як є, і має гідність вимагати від інших поважати її як людину.
- Я дуже рано відчула, що відмінна від інших дівчат в тому сенсі, що мене ніколи не цікавили хлопці, - згадує вона. – Змалечку я любила читати, весь вільний час проводила у бібліотеці, або вдома за книжкою. Спілкувалася із старшими дівчатами. Свою першу закоханість та свій перший досвід отримала з однією з них. Ми навіть жили разом певний час. Але вона померла. І її батьки буквально виштовхали мене як непотріб. Тоді я вперше задумалась над тим, що у таких пар, якою були ми, у нашій країні немає жодних юридичних прав.
Зараз у партнерстві з Дариною вона виховує двох дітей – 8-ми річного синочка і 5-ти річну донечку. І дуже переймається, як складеться їхня доля, якщо раптом щось станеться з кимось із матусь. Обох діточок народила Дарина. Вони у неї від перших двох шлюбів. Не важливо, чому обидва шлюби видались саме такими, з яких вона мусила піти.
- Напевне, річ у тім, що я не одразу зрозуміла своє єство, - включається у розмову дівчина. - Хоча тяжіння до дівчат відчувала ще у шкільні роки. Навіть мала романтичні стосунки із однокласницею. Та була у мене щиро закохана, вірші мені писала. І я їй відповідала взаємністю. На жаль, тоді у широкому доступі зовсім не було інформації про такі особливості людської натури. Після закінчення школи ми розсталися. І я встигла двічі взяти шлюб із чоловіками, перш ніж зрозуміла, що саме зі мною відбувається.
Дарина і Ольга вперше зустрілися на відпочинку у курортному Бердянську. Це було ще до війни. Обидві приїхали туди у відпустку зі своїми постійним на той час партнерками. Дарина написала у чатику для ЛГБТ-спільноти. Ольга відгукнулася. Дівчата зустрілися. Зустріч виявилася доленосною.
- Ми зрозуміли, що хочемо бути разом, - згадує Дарина.- Але щоб таке сталося, нам потрібно було піти на величезні жертви - і морально-емоційні, адже слід було розірвати стосунки з іншими партнерками. В тому числі і матеріальні, бо треба було вирішувати майнові питання. Це було нелегко. Втім, ми це зробили. І тепер щасливі разом.
На жаль, їхнє спільне життя не назвати безхмарним. Бо щодня їм доводиться вирішувати купу проблем, пов’язаних саме з тим, що вони – одностатева пара. А українське законодавство не враховує права таких, як вони. Тому дівчата не можуть впорядкувати спільно нажите майно, зокрема, забезпечити передачу його одна одній у спадщину, не можуть офіційно оформити всиновлення дітей, а відтак забезпечити опіку над ними в разі, якщо з біологічною матір’ю щось станеться, не можуть отримати доступ одна до одної у реанімацію, бо туди пускають лише родичів, а вони одна одній – хто?
- Ми потребуємо юридичних гарантій забезпечення нашого права бути родиною, - висловлює свою позицію Ольга. – Тим більше, що не одні ми маємо таку потребу. Таких як ми у нашому суспільстві чимало.