З вітальним словом до учасників прес-конференції за допомогою відео-зв’язку звернувся радник Посольства Естонії в Україні Вагур Соосаар. Він розповів про ту підтримку, яку останніми роками Естонія надає жінкам України, перш за все внутрішньо переміщеним особам і представницям соціально вразливих верств населення. Він відзначив, що ці програми сприятимуть також і міждержавному співробітництву Естонії та України та побажав українським жінкам успіху в бізнесі.
⋄ Це вже третій проект, який останніми роками ми втілюємо в життя в партнерстві з Естонською радою у справах біженців та громадською організацією «Garage48», – розповідає голова правління фонду «Єдність за майбутнє» Тамара Огородова. – але він має й свою унікальність. По-перше, в ньому можуть брати участь не тільки команди, а й жінки, які хочуть започаткувати індивідуальний бізнес. По-друге, підтримку можуть отримати й існуючі бізнес-команди за умови розширення й створення нових робочих місць. Інформація про проект є в центрах зайнятості, на нашому сайті і сайтах партнерів, проводяться прес-конференції зі ЗМІ різних областей. Індивідуально працюють координаторки в областях, допомагають громадські організації, територіальні громади. Програма, як і раніше, викликає неабиякий інтерес. Раніше ми отримували більше 200 анкет. Зараз розраховуємо на ще більший приплив бажаючих. Реєстрація бізнес-заявок триватиме з 19 лютого до 31 березня. Обмежень у напрямках бізнес-ідей немає. Наприклад, текстильна, реміснича діяльність, аграрний сектор, послуги в сфері харчування та кейтерінгу, будівництво, технології, послуги краси та оздоровлення, різні види інших послуг, а також інші напрямки та сфери діяльності. Це може будь-який бізнес, який дозволить отримувати зарплату і годувати сім’ю.
Ееро Янсон повідомив, що Естонська рада у справах біженців – це гуманітарна організація, яка опікувалася долями людей, які постраждали від збройних конфліктів, у багатьох країнах, серед яких Україна, Грузія, Ліван, Йорданія, Кенія та інші країни. Постраждалих на сході України організація почала підтримувати з 2014 року, перш за все тих, хто проживає вздовж контактної лінії. В останні роки понад сотні сімей скористалися допомогою естонських друзів. Одним із напрямків цієї допомоги є підтримка бізнесу.
⋄ У рамках двох проектів у співробітництві з Запорізьким благодійним фондом «Єдність за майбутнє» та естонською громадською організацією «Garage48» вже підтримано 29 бізнесів. До цього близько 100 мікробізнесів були підтримані протягом реалізації проєкту. І сьогодні ми заявляємо про продовження цієї роботи, – наголосив директор Естонської ради у справах біженців Ееро Янсон, – Головна наша мета – підтримати жінок, які опинилися у складних життєвих обставинах, переважно тих, хто живе біля лінії зіткнення. Ми хочемо допомогти їм у забезпеченні достойного рівня життя. Ми дуже раді, що участь у програмі дає українським родинам стійкий дохід, і бізнес продовжується після завершення проєкту. А це свідчить про успішність програми.
Як проінформував Ееро Янсон, у рамках нового проекту з 19 лютого до 26 березня буде проведено шість відкритих онлайн-воркшопів на тему започаткування підприємництва та створення бізнес-ідеї для всіх бажаючих. Для цього треба лише заповнити заявку за посиланням:
https://entrepreneur.pagulasabi.ee/ukraine/registration-2022
Програма відкрита для нових та вже існуючих бізнесів, які очолюються жінками, за умови їх розширення. Після воркшопів у програмі для нових бізнесів протягом квітня-травня братимуть участь 60 відібраних команд та жінок з новими бізнес-ідеями, а в програмі для існуючих бізнесів – 20 відібраних команд. Після цього 15 жінок з індивідуальними ідеями, 10 нових команд і 6 існуючих бізнесів отримають гранти й менторське супроводження. Для нових бізнесів грант – до 83 тис. грн., для існуючих – до 150 тис.грн. Переможці грантової програми протягом півроку отримуватимуть різнобічну менторську допомогу українських і зарубіжних наставників. Загальна сума грантів – більш ніж 2 млн. грн. Фінансується проект Міністерством закордонних справ Естонії з фонду розвитку співробітництва. Ееро Янсон висловив вдячність за цю підтримку.
⋄ Уже понад 11 років ми проводимо хакатони, воркшопи, семінари та інші заходи в більш ніж 30 країнах світу, – додає координаторка проєкту, членкиня правління естонської громадської організації «Garage48» Кадрі Койвік.– Ми намагаємося передати підприємницьку ментальність тисячам людей, перш за все в ІТ-секторі. Конкретно в Україні працюємо вже 9 років. І ця подія – вже третя в співпраці із фондом «Єдність за майбутнє». Вона є особливою для нас, бо її місією є підтримка жінок, які хочуть створити власний бізнес. Ми допомагатимемо їм впроваджувати онлайн-технології, що є дуже важливим у період пандемії, дозволить їм просувати бізнес, незважаючи на карантинні обмеження.
Тамара Огородова навела кілька прикладів успішного бізнесу, відкритого в рамках минулого проекту. Тоді гранти отримали 24 команди, зокрема, вирощування мікрозелені, виробництво екологічно чистих сирів, пасіка, вирощування лаванди, ветеринарна клініка, три центри дитячого розвитку, швейні майстерні. Показовою є історія фермерського господарства «Оленкина грядка» з Кам’янки, що в Донецькій області (це біля Гранітного). До проєкту вони лише вирощували овочі та фрукти на своїй земельній ділянці та продавали їх, що давало дуже невеликий дохід. Завдяки участі в проєкті у них зараз – сімейне міні-фермерське господарство – завдяки отриманому трактору вони обробляють ділянки і сусідам та планують орендувати додаткові земельні ділянки, завдяки консультаціям ментора встановили теплиці та вирощують продукцію цілий рік. Вони змінили своє мислення і підхід до ведення власної справи, а це найголовніше для успішного бізнесу.
Завітала на прес-конференцію й секретар ради Біленьківської об’єднаної територіальної громади Катерина Печуріна. Вона відзначила важливість підтримки жіночого підприємництва. В квітні минулого року громада отримала мікро-грант в рамках іншого проєкту – дві швейні машинки і було створено громадську майстерню на базі Будинку культури. І ось м’які іграшки, які виробили дівчата громади на обладнанні для подальшої передачі дітям з багатодітних сімей у Красногорівці, Мар’янці, Авдіївці, яким надається допомога в рамках гуманітарного проєкту в партнерстві з Естонською радою у справах біженців.
⋄ Хочу висловити слова вдячності нашим партнерам, – підкреслює Тамара Огородова. – Завдяки Естонській раді у справах біженців за підтримки Міністерства закордонних справ Естонії ми не тільки підтримуємо жіночі бізнес-проекти. Сотні сімей протягом останніх років отримують допомогу на придбання зимового одягу і взуття, обігрівачів і т.і. Допомога естонського народу в найважчі для нас часи не забудеться ніколи.
Відеосюжети з історіями успіху жінок, які започаткували бізнес в рамках Програми розширення можливостей жіночого підприємництва, викликали значний інтерес в учасниць і учасників заходу.
⋄ Участь у програмі дала дуже важливий позитивний поштовх у моєму житті, – розповіла майстер нейл-сервісу Анастасія Крапіва. – Досвід роботи в салоні в мене був, але завдяки проектові я отримала знання з фінансового планування й необхідні для професійної діяльності інструменти, обладнання. Мене навчили працювати в Інстаграмі для пошуку клієнтів. Я дуже вдячна за все це організаторам проекту, менторам. Ви робите велику справу, надаючи всі можливості жінкам, які хочуть почати нове життя. І це не тільки навчання й гроші на обладнання. Півроку мене супроводжували, можна сказати, вели за руку, надаючи будь-які консультації. З такою підтримкою набагато легше долати всі бар’єри. Для нас це був дуже великий подарунок. Я завжди буду вдячна за цей прорив у моєму житті.
Сестри Лідія й Алла Сничови відкрили в Мирнограді Донецької області успішний клінінговий сервіс «Мойдодир». Завдяки проекту вони отримали обладнання для хімчистки м’яких меблів і килимів. Зрозуміли, що ця справа їм до вподоби, і взагалі вважають, що все їхнє життя розділилося на дві частини – до проекту й після. «Таке враження, що ми ніби з пологового будинку потрапили в школу. Завдяки менторській підтримці та обладнанню ми отримали за півроку такий розвиток, який і не могли уявити! Робота на себе дозволяє планувати і свій час, і свої доходи. Хочеш більше заробляти – просто більше працюй!» Тепер сестри планують розширення свого бізнесу.
А от Тетяна Щоткіна з Мелітополя завдяки участі в проекті відкрила в своєму місті виробництво одягу для тварин. Колись це було її хобі, а тепер, після отримання професійного обладнання, перетворилося на повноцінний заробіток. Тетяна вважає це дивом, яке було б неможливим без допомоги фонду «Єдність за майбутнє» та естонських партнерів.
Ольга Семибратова, яка має маленького сина Олега, займається виробництвом крафтової пастили й фруктових чипсів. Після переїзду з Донецька роботи в жінки не було, а фруктів було вдосталь, вони навіть пропадали. Це й дало напрямок для вибору бізнесу. Участь у проекті дала жінці не тільки обладнання. Тут її ментори навчили вести Інстаграм-сторінку, спілкуватися з потенційними споживачами. Завдяки цьому з’явився ринок збуту, постійні клієнти.
Хочу порадити жінкам, які братимуть участь у проекті, нічого не боятися, мріяти й діяти, – наголосила Ольга Семибратова.