Трамп висловився, і все…пропало?

15:26 13.03.2025

У місцевих пабліках із сумнівними нікнеймами на Запоріжжі розганяли зраду, мовляв, після інциденту в Овальному кабінеті Україні – кінець. Згодом, після перемовин між українською і американською делегаціями у Саудівській Аравії, у цих же пабліках розгорнули кампанію із знецінення їхніх результатів. Хто і навіщо це робить?

Автори фейкових і дипфейкових повідомлень не гребують застосовувати ШІ для створення «переконливих» дописів та ілюстрацій. Як запоріжцям зберегти здоровий глузд і навчитися відрізняти реальні факти від вигаданих? До яких експертів з проблематики міжнародної підтримки України дослухатись? «Запорізька правда» спробувала розібратись у цих питаннях і ділиться власними висновками.

«…ми спільно встановимо новий світовий порядок»

У тому, що таку ілюстрацію створено за допомогою ШІ, можна навіть не сумніватись. Видно неозброєним оком, наскільки незграбно її спрацьовано. Звернемо увагу, наскільки невиразні і неякісні об’єкти на цій картинці. Втім, зазвичай автори такого контенту роблять ставку не стільки на віжуал (він тут покликаний лише привернути увагу!), скільки на текстове повідомлення. Зазвичай, подібні ілюстрації доповнюють інформацією, мовляв, США нібито остаточно розчарувалися в Україні, будь-яка допомога нашій країні буде припинена, а нинішня адміністрація Білого дому симпатизує володимиру путіну та рф і готова налагоджувати стосунки з москвою за будь-яку ціну. Водночас у соцмережах активізувалися у поширення меседжів для американської аудиторії, спрямованих на дискредитацію України та її політичного керівництва, з акцентом на нібито «нелегітимності» та «недемократичності» української влади, «порушення в Україні прав людини», «переслідування українською владою православ’я» тощо. Разом з тим наявність так званих «позитивних» фейків, почасти – дипфейків (методика синтезу зображення людини, яка базується на штучному інтелекті, яку використовують для поєднання і накладення одних зображень та відео на інші зображення або відеоролики), як у наведеному нижче ролику, також працює «на руку ворога».
Фейки - зло у будь-якому разі. Навіть, якщо ці фейки дуже вам подобаються, не слід поширювати подібні підробки. Як підтверджують у Центрі протидії дезінформації при РНБО, до поширення таких маніпулятивних та дезінформаційних наративів причетна російська пропаганда. Окремим напрямом російської пропаганди для американської аудиторії є просування наративу про нібито «розкрадання американської допомоги» та «тотальну корумпованість української влади». Мета цих дій – розірвати стратегічне партнерство між Україною та США, вбити клин між США та ЄС, зупинити військову допомогу та дипломатичну підтримку України. Нам вкрай важливо вміти розпізнавати «руку москви», яка намагається перетворити нас у корисних ідіотов, і не поширювати такі дописи.

«…Європа нас не підтримає…»

Кремлівські рознощики дезінформації застосовують різні тактики, щоб підірвати віру українців у Євросоюз. Наразі прокремлівська система інформаційного маніпулювання закидає нас брехнею та дезінформацією, продовжуючи спроби знецінити допомогу, яку надають нам країни Європи. А віднедавна просувають ІПСО про те, що країни Європи відмовляються допомагати Україні. Спочатку проросійські ЗМІ звинуватили ЄС у навмисному руйнуванні відносин із росією, скаржачись на «недалекоглядність» рішень Союзу. Ці наративи зручно ігнорують той факт, що безпека Європи опинилася під загрозою саме тоді, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Крім того, російська пропаганда також стверджує, що керівництво ЄС є частиною «глобальних еліт», і врешті не представляє волю народів країн Європи. До того ж пропагандистська машина ворога докладає зусиль для послаблення міжнародної підтримки України, у такий спосіб надаючи кремлю більше можливостей для просування власних переговорних пропозицій. Активізувалася ворожа риторика, що Україна нібито марно продовжує війну, і що можна закінчити її раніше завдяки так званим стамбульським угодам. Для західної аудиторії Просуваються меседжі, що військова допомога Україні є тягарем для бюджетів держав-партнерів, і що потрібно погоджуватися на умови росії, поки вона нібито готова до компромісів. Можливе форсування тези про «недоговороздатність» України, посиленої інсценуванням «терактів». Водночас очікується подальше поширення фейків про «звірства ЗСУ» з метою дискредитації України в очах західного суспільства. У такий спосіб ворог прагне сформувати образ України як «держави-терориста», з якою не можна вести переговори. Ворог застосовує ШІ для підготовки своєї дези, яку потім через своїх агентівпоширює у соцмережах. Більше того, за даними Центра протидії дезінформації при РНБО, російська пропаганда впливає і на відповіді ШІ-чатботів. За 2024 рік російська мережа «Правда» запостила щонайменше 207 доведених фейків пов’язаних з Україною в 3,6 мільйона статей, які потрапили у провідні ШІ-чатботи від: Microsoft, Google, OpenAI, xAI, Meta, Anthropic, Mistral, Perplexity та You. com. Чатботи подекуди стають основним джерелом інформації для людей, проте ШІ-системи не вміють відрізняти правду від дезінформації. Тож мусимо пильнувати.

Ворожа мережа поширює дезінформацію десятками мов у різних географічних регіонах. Зі 150 сайтів – 40 російською, які публікуються під доменними іменами, орієнтованими на конкретні міста та регіони України. 70 сайтів орієнтовані на Європу та використовують англійську, французьку, чеську, ірландську та фінську. 30 сайтів націлені на країни Африки, Тихого океану, Близького Сходу, Північної Америки, Кавказу та Азії.

А яку допомогу на ділі готова надати Європа Україні? Яку позицію демонструють лідери європейських країн по відношенню до нашої країни?
Ці дві картинки, одна з яких створена з допомогою ШІ( мал.1 « США і росія- єдині)), а інша - є реальною фотографією( мал.2 «Так виглядає зараз посольство Франції у США») наочно демонструють дійсну ситуацію. Нагадємо, що статую Свободи, яка стала символом США, американцям 4 липня 1884 року подарувала Франція. У Парижі її спроектували, збудували, потім розібрали, переправили через Атлантичний океан у ящиках і відновили в США. Втілення в життя ідеї скульптора Бартольді зайняло 21 рік. Французькі прихильники зібрали гроші на спорудження статуї, а американці заплатили за постамент, на якому вона стоятиме. І от тепер копія подарунку американському народу від французького народу стоїть на території посольства Франції у США одягнута в український прапор. Символічно. А висновки Євроради щодо України, викладені в документі EUCO 10/25, підписали 26 із 27 країн Європейського Союзу - всі, крім Угорщини, - конкретні. Лідери країн ЄС нагадали, що від початку повномасштабної російської агресії ЄС наголошував на праві України на самооборону, та продовжує стояти поряд з Україною і її народом. Європейська рада підтвердила свої зобов’язання та непохитну підтримку незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Виходячи з нового моменту на переговорах, що має призвести до такого всеосяжного, справедливого та тривалого миру, Європейська рада підкреслила у резюме зустрічі важливість таких принципів: – не може бути переговорів по Україні без України; – не може бути переговорів, які впливають на європейську безпеку, без залучення Європи. Безпека України, Європи, трансатлантична та глобальна безпека є взаємопов’язаними; – будь-яке перемир’я або припинення вогню може відбуватися лише як частина процесу, який веде до широкої мирної угоди; – будь-яка така угода має супроводжуватися потужними та надійними гарантіями безпеки для України, які сприятимуть стримуванню майбутньої російської агресії; – світ має поважати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Лідери ЄС наголосили, що принцип «мир через силу» вимагає, щоб Україна отримала якомога більш сильну позицію, в якій вагомим елементом мають бути військові та оборонні спроможності. Цей принцип має дотримуватися до, в ході та після переговорів щодо завершення війни. У цьому зв’язку, Європейський Союз зберігає зобов’язання, разом із близькими за переконаннями партнерами та союзниками, надавати широку політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку для України та її народу.

Світові лідери висловлюють підтримку Україні Емманюель Макрон, Президент Франції: «росія – агресор, Україна – жертва агресії». Педро Санчес, Прем’єр-міністр Іспанії: «Україно, Іспанія з вами». Дональд Туск, Прем’єр-міністр Польщі: «Шановний В. Зеленський, дорогі украіїнські друзі, ви не самотні». Йоганн Вадефул, заступник лідера партії ХДС-ХСС: «Вільна Європа не зрадить Україну». Мая Санду, Президентка Молдови: «Істина проста. росія напала на Україну. росія – агресор. Україна захищає свою і нашу свободу. Ми з Україною». Ґітанас Науседа, Президент Литви: «Україно, ти ніколи не будеш йти сама».

Тарас Жовтенко, виконавчий директор фонду «Демократичні ініціативи», професор Українського католицького університету, прокоментував дійсну позицію країн Європи по відношенню до України : «Поки ми всі дивилися в бік Вашингтона й Джидди( Саудівська Аравія), європейці не сиділи склавши руки. Французи зібрали начгенштабів 30 європейських країн та неєвропейських союзників онлайн - Японії, Південної Кореї, Австралії - майбутньої «Coalition of Willing». За результатами зустрічі в Парижі 11 березня союзники вирішили: • сформувати «ядро» Коаліції з 15 країн, які висловили зацікавленість в обговоренні нової архітектури безпеки для України; • начгенштаби 15 країн починають розробляти варіанти, які будуть представлені політичним лідерам для визначення архітектури безпеки, що забезпечить стале припинення вогню та мир; • військове планування не обмежується лише питанням присутності військ на території України. Є інші нагальні питання, зокрема безпека в Чорному морі, захист українських атомних станцій. Ці теми будуть додатково обговорені союзниками під керівництвом начальників генеральних штабів Великої Британії та Франції; • погодити і почати використовувати механізм залучення рос.заморожених активів в Європі для фінансування цієї ініціативи. Стратегічно ініціатива спирається на 2 ключові пріоритети: (1) посилення спроможностей ЗСУ: «найкраща гарантія безпеки для України – це її власна армія». (2) доповнення посилених спроможностей ЗСУ потенціалом Союзників. Це саме та виграшна формула, про яку я і багато моїх колег писали і говорили вже давно. В України є те, чого потребує Європа - професійна, боєздатна, досвідчена і технологічна армія з величезним наземним компонентом.В Європи є те, чого потребує Україна: ресурси + технології + «довга рука» (авіація, ракетні системи) + ядерний щит. Поєднання цих компонентів дозволить не просто поставити на коліна нинішній рассійскій недо-рейх, а й забезпечити надійний тривалий мир в Європі».

«У Саудівській Аравії досягнуто…»

11 березня 2025 року в місті Джидда, Саудівська Аравія, відбулися переговори між представниками України та Сполучених Штатів Америки. За її результатами сторони оприлюднили спільну заяву, а Володимир Зеленський подякував президенту Трампу за конструктивність розмови команд. І це цілком правдива інформація, як і ілюстрація, наведена вище. Їх поширило ВВС – світове медіа, яке гідно довіри. Головні досягнення - США розблоковує військову та розвідувальну допомогу Україні, а Київ погодився на негайне перемир'я, якщо на це піде путін. Розблокування допомоги вже підтвердив заступник голови ОП, полковник Павло Паліса. «Сполучені Штати негайно скасовують паузу в обміні розвідданими та відновлюють безпекову допомогу Україні», - заявили США та Україна. Про зупинку постачання зброї та розвідданих стало відомо 4 березня. США та Україна заявили, що зробили важливі кроки на шляху до відновлення надійного миру в Україні, а тепер своє слово для встановлення перемир'я має сказати Росія. У своєму традиційному зверненні Володимир Зеленський сказав, що українська пропозиція була встановити перемир'я на морі і у повітрі. «І сьогодні в розмові була пропозиція саме американської сторони зробити перший крок одразу далі і на 30 днів - спробувати встановити повне припинення вогню, не тільки щодо ракет, дронів і бомб, не тільки в Чорному морі, а також по всій лінії фронту. Україна сприймає цю пропозицію», - заявив Зеленський. «Ми готові зробити такий крок, і Сполучені Штати Америки мають переконати росію зробити це. Тобто ми погоджуємось, і якщо "рускіє" погодяться – у той самий момент тиша запрацює», - пообіцяв Зеленський. Новину про перемир'я вже прокоментував Дональд Трамп. «Україна на це погодилася. Сподіваюся, президент путін також погодиться», - заявив Трамп.

«Довіряйте тільки верифікованим джерелам інформації»

- Наразі у соцмережах несеться якась пошесть з поширенням і вподобанням фото і відео, які згенеровано штучним інтелектом, - коментує Альона Романюк, засновниця медіа-ресурсу «Нота Єнота», який спростовує фейки та побрехеньки, які шерять в інфопросторі. - Перше, що слід запамʼятати: зараз велика кількість згенерованого контенту. Його використовують в гібридній війні, тому слід з обережністю ставитися до всього, що ви бачите у соціальних мережах. Друге. Якщо текст, фото і відео вам дуже подобаються, це не робить їх справжніми. Ба більше: якщо дописи підкріплюються ваші погляди, це привід задуматися перед поширенням такого контенту.
Свої поради, як виявляти фейки, надав і Вадим Міський, програмний директор ГО «Детектор медіа», фахівець з протидії дезінформації. Він, зокрема відмітив, що в інформації мають насторожити дивні формулювання, невідповідні деталі, неприродні рухи у відео чи спотворення фону у зображеннях. Також він радить перевіряти джерело надання цієї інформації: чи це авторитетне медіа, наприклад, із «білого списку», який щорічно формує Інститут масової інформації. Чи це офіційне джерело, чи який невідомий сайт? - Будь-яку інформацію, яку вважаєте важливою, досліджуйте самостійно, - наполягає фахівець. – Якщо щось здається вам надто шокуючим, пошукайте підтвердження тому в Google і з’ясуйте – це дійсно правда, чи згенерований ШІ вірусний контент.

Дисклеймер

Цей матеріал створено у співпраці з «Детектор медіа» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку Великої Британії та Zinc Network.

Підготувала Наталія Зворигіна, «Запорізька правда»