Наша зустріч із заступницею Мукачевського міського голови Юлією Тайпс та начальником управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради Михайлом Лабошом відбулася у місцевому Палаці культури та мистецтв. Приємно вразили охайний зовнішній вигляд цієї будівлі і його затишні внутрішні приміщення. Колеги-журналісти відмітили тутешній якісний ремонт і зусилля з підтримки будівлі у належному стані. Забігаючи наперед, зауважу, що авторка цих рядків відзначила факт гідного утримання закладу культури як показник ставлення місцевої влади і територіальної громади до культури в цілому. І не помилилася.
Розмова із посадовцями стосувалася різних питань функціонування Мукачевської громади під час війни, в тому числі облаштування укриттів в закладах освіти. Також про функціонування мистецьких закладів, освітню субвенцію та формування і розподіл місцевого бюджету.
Зокрема, говорили про організацію навчального процесу.
- Попри війну, в нашому регіоні ситуація доволі спокійна. Втім, безпечне середовище для здобувачів освіти – один із пріоритетів в нашій роботі, - відмітила заступниця Мукачевського міського голови Юлієя Тайпс. - Наразі у нашої тергромади близько 18 тисяч дітей, з них шкільного віку - 13. 6 тис та 4 тис тих, хто відвідує садочки. Загалом опікуємось 35 школами та 45 дитячими садочками. Не робимо різниці між школами безпосередньо міста та наших старостинств ( тергромада об’єднала 7 старостинств у складі 17 сіл.- авт.) Оскільки було ухвалене рішення про офлайн навчання школярів, мусили забезпечити укриття у відповідності до всіх норм і стандартів. У 2022 році на роботи з їх облаштування освоїли 23,3 млн грн. Цього року роботи продовжили у дитячих садочках. Додатково виділили ще 5 млн грн.
Про те, що гроші громади витрачені не намарно, журналісти переконалися, відвідавши укриття Мукачівської ЗОШ №1. Бомбосховище дійсно об лаштоване у відповідності до всіх санітарних норм і стандартів безпеки. Тут встановлено сучасне сантехнічне обладнання, ємності з питною водою, генератор. Для дітей і персоналу забезпечили належні умови для перебування і навіть проведення уроків за потреби.
Загалом відчувається, що у Мукачево до галузі освіти особливе і доволі чуйне відношення. Зокрема, знаючи проблеми запорізьких освітян, в тому числі, і ті, що стосуються виплати заробітної плати, поцікавилась у мукачівських посадовців, відповідальних за галузь освіти, як вони долають «касовий розрив», коли потрібно виплачувати заробітну плату вчителям, а освітянська субвенція ще не надійшла.
- Такої проблеми у нас немає, - відмітив начальник управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради Михайло Лабош.- Наші вчителі завжди своєчасно і у повному обсязі отримують свою заробітну плату. Більше того, із місцевого бюджету за особливі умови і відповідальність доплачуємо їм не 5%, як це має відбуватись згідно законодавства, а 30%. Вважаємо, що вони, виховуючи наших дітей, формують наше майбутнє. І громада, вшановуючи їх визначний внесок, намагається так віддячити їм.
Про ставлення у Мукачівській громаді до дітей свідчить і той факт, що у трьох мистецьких школах: мистецтв ім. Степана Мартона, художній школі ім. М. Мункачі, хоровій для хлопчиків та юнаків, - де мистецтво співу, танцю, гри на інструментах, малювання та акторської майстерності опановуватимуть 1128 учні, а цього року до перших класів на конкурсній основі зараховано 266 учнів, вже другий рік поспіль за ініціативи Мукачівського міського голови Андрія Балоги скасовано плату за навчання на період дії воєнного стану. Витрати місцевого бюджету за цією статтею становлять майже 300 тисяч гривень на місяць.
Тож з початку нового навчального року вихованці шкіл продовжують навчання безкоштовно. Також безкоштовно дітлахів із сіл громади шкільними автобусами ( у громаді 5 шкільних автобусів, які рухаються спеціально розробленими маршрутами, що охоплюють всі села.- авт.) доставляють на заняття до шкіл, в тому числі і мистецьких.
Окрім того, на черговій сесії Мукачівської міської ради, затверджуватиметься список стипендіатів Мукачівської міської ради, згідно з яким 15 учнів мистецьких шкіл отримуватимуть протягом навчального року щомісячну стипендію у розмірі 3000,00 грн.
- Певні, новий навчальний рік видасться щедрим на нові перемоги та досягнення, талановитих учнів та випускників, а ще з цікавими ідеями та методиками викладання, - коментує Юлія Тайпс.- Наших дітлахів закликаємо: творіть, мрійте, надихайте!