На стендах були розміщені макети різноманітних мін, які дуже часто зустрічаються на територіях поблизу ведення бойових дій і несуть смертельну небезпеку людям. Сертифікований тренер, спеціаліст ГУ ДСНС в Запорізькій області Артур Давиденко детально ознайомив журналістів з небезпечною "колекцією", в якій, зокрема, протитанкові, транспортні і протипіхотні міни. Остання, до речі, заборонена Оттавською конференцією 1999 року.
- Міна "відьма" або "жабка" - це звичайна банка вагою до восьми кілограмів, наповнена вибуховою речовиною і нарізаними гайками й болтами, - говорить Артур. - Вона ставиться на розтяжку, яку можна побачити, але росіяни зробили до неї електронні детонатори, що спрацьовують при наближенні людини до міни.
Особливу небезпеку становить міна "метелик", її також називають "пелюстка". Ці міни невеличкі, вагою до 80 г. Вони розриваються при безпосередньому контакті або мають часовий детонатор, тобто елемент самоліквідації.
Артур Давиденко розповів i про інші види мін, які підстерігають людей в полях, лісосмугах, порожніх будинках. Є міни, які викидає ракета, вони спускаються на землю на парашутиках і повністю зариваються в ґрунт. Наші сапери вже вивчили їх і ліквідують на відстані.
Що ж робити, якщо людина побачила боєприпас чи міну?
- Зупиніться, нічого не чіпайте, - застерігає Артур Давиденко. - Зберігайте спокій, уникайте паніки. Запам'ятайте місце виявлення підозрілого предмета і повідомте про нього правоохоронні органи або спецслужби. Не допускайте до цього місця сторонніх людей.
А ще - остерігайтесь бліндажів, тримайтесь подалі від ліній електропередач, де нерідко ворог проводить замінування.
В цілому ж, за словами тренера, алгоритм дій людини при виявленні вибухонебезпечних і підозрілих предметів можна окреслити наступним чином:
- у жодному разі не торкайтеся та не пересувайте підозрілий предмет руками;
- позначте палицями (одягом, камінням, тощо) місце, де знаходиться підозрілий предмет;
- попередьте про знахідку інших осіб поруч. Відведіть їх та відійдіть самі на безпечну відстань (не менше 100 метрів);
- єдиним офіційним каналом повідомлень про виявлення підозрілих вибухонебезпечних предметів є дзвінок на екстрені номери «101» або «102»;
- не користуйтеся телефонами або іншими засобами радіозв’язку поблизу підозрілого предмету;
- не намагайтеся розібрати підозрілий предмет, витягти з нього вибухову речовину або детонатор;
- пам’ятайте, що на небезпечну знахідку можна натрапити у неочікуваних місцях (поля, ліси, водойми, городи та руїни);
- зверніть увагу: активувати небезпечні предмети може навіть найменший зовнішній вплив (удар, струс, тертя, нагрівання, тощо).
-Я часто виїжджаю по роботі в Оріхівський район, а це – прифронтова територія, яка буквально нашпигована мінами, - говорить головний редактор місцевої газети «Трудова слава» Світлана Карпенко, - і розумію, наскільки важливо дотримуватись правил безпеки при зустрічі з вибухонебезпечними предметами. Але кожного разу прагну відновлювати ці знання, бо підступний ворог постійно готує нові пастки, використовує різноманітні вибухонебезпечні предмети, щоб знищити нас, завдати найбільшої шкоди. До того ж, ми постійно публікуємо правила безпеки на сторінках газети для наших читачів, які залишилися на дуже небезпечних прифронтових територіях. Тож знання про ворожу зброю масового знищення і вибухонебезпечну зброю можуть зберегти тисячі людських життів. Саме тому такі постійні тренінги дуже важливі. І дуже добре, що наш Запорізький Центр журналістської солідарності постійно їх проводить, залучаючи до роботи дуже кваліфікованих тренерів, - зазначає медійниця.
Валентина Бистрова
Фото авторп