1 варіант. Самий простий і дешевий варіант – бензиновий генератор. Коштує від 150 доларів.
Може тимчасово від декількох годин до декількох днів (бажано з перервами) забезпечити базові потреби в електроенергії.
Для забезпечення освітлення, роботи твердопаливного чи газового котла, холодильника, ноутбука, підзарядки телефонів і т.д. цілком достатньо мінімальної потужності біля 1 кВт. Якщо хочете вмикати електрочайник чи електричний бойлер, обігрівач і т.д. – потрібна потужність більше 2 кВт.
ВАЖЛИВО! Часто автоматика газових котлів та інша «ніжна» техніка не працює від звичайних генераторів, їм потрібні інверторні (їх ціна починається вже десь від 300 доларів).
Тобто, якщо Вам в першу чергу потрібно щоб працювала якась «ніжна» (складна) техніка краще придбати інверторний генератор. Або при купівлі відразу перевірити як все працює, і при потребі замінити.
Головні мінуси бензинових генераторів:
- Шум. Навіть маленькі та закриті - все одно досить гучні.
- Можна вмикати лише на вулиці. Тобто в квартирі точно не можна. Навіть на кухні і при відкритій кватирці.
- Дороге пальне. Витрати орієнтовно близько 1 л бензину на годину роботи. Зрозуміло що чим потужніші і чим більше навантаження, тим більша витрата пального.
- Дає струм лише коли працює, тобто якщо ви лише хочете підзарядити телефон, все одно прийдеться вмикати ваш 3 кВт-ний генератор і витрачати десь біля 1,5 л бензину на годину.
- Приблизно кожні 50 годин роботи потрібно проводити ТО (заміна масла, фільтрів і т.д.)
- Чутливі до якості бензину.
2 варівнт. Спеціальні ДБЖ (Джерело безперебійного живлення). А якщо просто то акумулятор з інвертором, та зарядним пристроєм. Вартість від 250 доларів.
Може дуже тимчасово забезпечити мінімальні потреби. В залежності від вартості, є більш чи менш потужні. Мабуть ідеальний варіант для аварійного живлення газового чи твердопаливного котла, економного освітлення та іншої «чутливої» техніки. Зазвичай видає «якісний» і дешевий струм.
До багатьох з них є можливість додавати «зовнішні» акумулятори і таким чином суттєво збільшувати потужність і відповідно час роботи.
Головний мінус крім ціни – без підзарядки не можуть працювати. Тому якщо струм пропаде на довший час не допоможуть.
3 варіант. Комплекс бензиновий генератор + ДБЖ.
Правильно підібране обладнання під ваші потреби може відносно недорого і досить довго підтримувати ваше електропостачання. Тобто вже десь за 500-600 доларів можете зробити комплекс, який даватиме «якісний» струм для чутливої техніки, забезпечить освітлення і не «тарабанитиме» цілодобово. На мій погляд це мабуть один з самих оптимальних варіантів тимчасового аварійного електропостачання.
Головні мінуси:
- Відносно великі витрати палива (енергія не дешева)
- Відносно невисока потужність (для повноцінного енергозабезпечення потрібний потужний генератор та АКБ великої ємності, що вже досить дорого).
4 варіант. Автономна сонячна електростанція (сонячні панелі, контролер, інвертор, батарея акумуляторів) + бензиновий генератор. Вартість системи з якою вже можна більш-менш нормально жити цілий рік від 3-5 тис. доларів. Саме з такою системою ми з сім’єю прожили більше 4 роки. Якщо коротко - без бензинового генератора взимку не обійтися.
5 варіант. Сонячна електростанція + вітрогенератор + бензиновий генератор. Цей варіант економить паливо для генератора взимку, але зовсім від нього відмовлятись не рекомендую. Вітрогенератори досить примхливі, зазвичай дають значно менше енергії ніж «записано в паспорті» і взимку часто буває хмарна погода без достатньо сильного вітру. З мінусів вартість вітряка, вежі, окремого контролера та шум.
ВАЖЛИВО! Жоден з цих варіантів не забезпечить повноцінне опалення будинку електрикою. Електроопалення потребує зазвичай потужність від 10 кВт, а це вже може дати хіба дорогий і потужний дизель-генератор. При цьому витрати палива будуть теж великі.
Тобто для опалення потрібно думати над іншою альтернативою (твердопаливний котел і т.п.).