Як віддати належне захисникам, які повертаються з війни (ЛОНГРІД)

16:21 30.12.2024

Чи повинні запоріжці належно шанувати тих, хто ціною власного життя береже нас від рашистської орди? Без обговорення – ТАК! Спільнота ЗОБОВ’ЯЗАНА взяти відповідальність за військового\у який\а повертається, так само, як наші захисники взяли відповідальність за спільноту, коли йшли на війну! Але чи так це на ділі? Чи здатні ми гідно віддячити своїм захисникам?

Така вона – «вдячність»: обіцяв ще й виколоти очі

Зламана щелепа, пошкоджені скроневі кістки, ножове поранення. Такі ураження у наближеному до лінії фронту, але все ж досі мирному Запоріжжі від сусіда отримав Дмитро Панков, ветеран війни, колишній військовослужбовець 110-ої бригади ТрО, волонтер благодійної організації «Рубіком Волі». ЗА ЩО?! «Через дріб’язковий конфлікт щодо паркомісця для авто Дмитро отримав численні травми, які тепер загрожують його життю та здоров’ю. (Ветеран запаркувався на місці, яке привласнив собі неадекватний сусід. - авт.) Сусід не зупинився навіть після того, як Дмитро погодився переставити машину зранку. …[Потерпілий] зараз у лікарні, попереду — складна операція зі встановлення 8 титанових пластин. Ми офіційно звертаємось до правоохоронних органів і вимагаємо негайного та справедливого розслідування цього жахливого злочину! Не дозволимо залишити винного безкарним!», - йдеться на сторінці БО «Рубікон волі» у соцмережі.
Це звіряче побиття сталося у ніч із 14 на 15 грудня. Дмитро відкрив двері сусіду і одразу отримав удар в обличчя. Від несподіванки він навіть не встиг зреагувати і якось ухилитись. Але сусіду цього видалося замало. Коли ветеран впав, озвірілий нападник ще 20 хвилин бив його ногами і вихопивши ніж, наніс поранення. Ця звіряча розправа відбулася на очах його дівчини, яка почула від нападника погрози виколоти Дмитру очі ножем. Вона благала захопленого своєю жорстокістю через відсутність належного спротиву зупинитися. Але намарно. Негідник був невблаганним. Дмитра врятувала лише швидка допомога, яка привезла його до лікарні.
На жаль, цей прецедент не поодинокий. Віктор Головченко, голова організації Союз ветеранів Афганістану міста Запоріжжя, оприлюднив інформацію про ще один подібний ганебний випадок у нашому обласному центрі. 12 жовтня нинішнього року списаний ВЛК (в 2023 році) по бойовій травмі колишній військослужбовець 56-річний Ігор Весьолкін заважав руху кросовера по пішохідний зоні вул.Базарній ( колишня Анголенко.- авт.).
Ігор - учасник бойових дій в Афганістані, ліквідатор аварії на ЧАЕС, має три частково ампутовані пальці на руці і 2 групу інваліда війни. Попри ТАКІ пільги на бронь від призову, щойно сталося широкомасштабне вторгнення рашистів, він вже о 7-ій ранку 24 грудня 2022 року шикувався у черзі під ТЦК, щоб ДОБРОВОЛЬЦЕМ піти захищати рідну землю - Запорізький край і запоріжців. Він пройшов крізь пекло під Кам'янським, Малою Токмачкою, бився на Оріхівському напрямку, поки в 2023 році під час обстрілу не отримав компресійний перелом хребта, і ВЛК списала його остаточно. А тоді на вул. Базарній Ігор зробив зауваження власнику кросовера, який паркувався на пішохідній доріжці, не зважаючи на те, що заважав численним перехожим, і підганяв Ігоря, щоб той скоріше звільнив йому місце. За своє словесне зауваження Ігор отримав від "хазяїна життя" серію професійних ударів і в результаті – перелам кісток скроні і вивернуту щелепу. Після звернення за медичною допомогою постраждалого госпіталізували, йому зробили операцію по видаленню розроблених щелепних кісток і частково вирівненн вигнутої ударами щелепи. Вставленні напередодні зубні протези, зрозуміло, стали вже непридатними для подальшого використання. Крім того було зафіксовано отриману ЗЧМТ, струс мозку, часткову втрату зору, що підтверджено МРТ, рентгенівськими знімками, випискою лікаря щелепно-лицевого хірургічного відділення лікарні.

Відеозапис надав Віктор Головченко, голова Союзу ветеранів Афганістану міста Запоріжжя

Як не прикро про це говорити, але у Запоріжжі зафіксовано і замах на більш жорстоку розправу над ветераном. Так, мешканка нашого обласного центру замовила вбивство колишнього чоловіка військового та його рідних аби заволодіти збереженнями, повідомили у Національній поліції Запорізької області та Офісі генерального прокурора. 34-річна мешканка Запоріжжя найняла кілера аби той вбив її колишнього чоловіка, військового, звільненого з лав ЗСУ через важке поранення, а також його рідного брата та колишню свекруху, щоб вони не претендували на гроші. Жінка знайшла людину, яка за винагороду погодилась вбити чоловіка. Підозрювана повідомила кілеру адресу проживання жертви, його маршрути пересування та де він зберігає 30 млн грн готівкою. Від початку зустрічей з замовницею кілер співпрацював з правоохоронцями. Виконавець мав інсценувати розбійний напад з летальними наслідками для колишнього і забрати 30 млн грн. Половину цієї суми жінка обіцяла виконавцю. 21 грудня була проведена спецоперація в рамках якої було інсценовано вбивство ексчоловіка замовниці та його брата. Під час зустрічі замовниці з кілером її затримали правоохоронці.
Нині жінці повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 27, пп. 1, 6, 11 ч. 2 ст. 115 «Готування до умисного вбивства двох і більше осіб з корисливих мотивів на замовлення», та ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 187 «Готування до розбійного нападу» Кримінального кодексу України. Підозрюваній обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Їй загрожує до 15 років позбавлення волі.

Відкрито кримінальне провадження

Як громадськість відреагувала на повідомлення у соцмережах про звірячі напади на ветеранів? Цілком адекватно. Наведемо лише деякі коментарі. «Жах. Це робив явний садист, ман‘як, яого треба ізолювати негайно від людей та захистити цього хлопця, яког він скалічив», - це допис користувача Jane Shpott щоло повідомлення про напад на Дмитра Панкова. «За міфічне паркомісце, якого немає по суті, взяв і покалічив молоду людину. Просто так, бо так захотів. Як це можливо… жахіття просто», - зауважує з цього приводу Tetiana Pushniak Вікторія Вікторія: «За таке треба вчити його ж методами! Інакше людина не зробить ніяких висновків». Володимир Баранюк: «Всяке буває але так по звірячому ? … треба таких під......рів по закону «Зуб за зуб ! Око за око!», а як вижеве то до ТЦК. А у війську розповісти про його «подвиги».
Важливою нам видається і думка активістів ветеранського руху.
Михайло Пірог, голова Громадської ради ветеранів при ЗМР: «На жаль, поки не маю повної інформації ( Допоки немає рішення суду ім’я підозрюваного у скоєнні нападу не розголошується.- авт.), хоча дуже хотів поспілкуватись( Із нападником .- авт.). Хоча сама суть інциденту залишається неприпустимою по відношенню до всіх громадян, а по відношенню до ветеранів/ок - особливо!».
Віктор Головченко, голова Союзу ветеранів Афганістану міста Запоріжжя: «Почалося це безкарне свавілля через можливість так званого економічного бронювання, придбані за дурні гроші липові довідки про стан здоров'я, такі ж липові довідки про опіку, волонтерство з поїздками в один бік за кордон по системі «Шлях», посади на підприємствах «критичної інфраструктури» та інші нехитрі дороговартісні папірці, які дають можливість уникнути мобілізації і якими торгують всі, хто тільки може, і можуть придбати всі бажаючі, а точніше - хто готовий віддати за их від 5 тис до 10 тисяч доларів! Так створюється ілюзія вседозволеності і безкарності! Хто там бідкався з "проваленою" мобілізацією?! Запорізький обласний ТЦК - у Вас за одну зупинку готові кандидати у рейнджери штурмових батальйонів - крушать щелепи наліво і направо, їм зброї не треба !Розголос про ці преценденти, безперечно, потрібен. Але більш потрібна швидка реакція ЗАКОНА І суспільства, а не суцільна брехня на тлі розкрадан , корупції і забеспечення військових виключно волонтерами».

Як на звіряче побиття Дмитра відреагували правоохоноці?

У Запоріжжі поліцейські відкрили кримінальне провадження за фактом побиття громадянина, повідомили у Нацполіції. «Подія сталася у Дніпровському районі обласного центру. Один із учасників інциденту - 43-річний житель Запоріжжя - завдав опонентові тілесних ушкоджень. Потерпілого забрала швидка. На місці події працювала слідчо-оперативна група Запорізького районного управління поліції Правоохоронці опитали свідків та встановили попередні обставини події: між чоловіками сталася сварка та бійка через паркомісце для автомобіля. Відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст.122 (Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження) Кримінального кодексу України. Фігуранту готується повідомлення про підозру одразу після отримання висновку судово-медичної експертизи. Досудове розслідування проводиться під процесуальним керівництвом Дніпропетровської окружної прокуратури», - йдеться у повідомленні.
- Розчулила відповідь по останньому випадку побиття ветерана Поліція Запорізької області, що відкрито кримінальне провадження ч.1 ст.122. Ну прям до сліз! Так і у випадку з Ігорем Весьолкіним теж відкрито, - коментує повідомлення Нацполіції Віктор Головчнко.- Два місяці слідчий подовжує термін, судова експертиза не може дати висновок. Незважаючи на всі передані знімки, обстеження, виписки. Дуже «філігранна» робота судової експертизи і поліції. Від автора. Коли дану публікацію вже було оприлюднено, стало відомо, що Ігор Весьолкін нарешті отримав висновок судово-медичної експертизи: "ушкодження середньої тяжкості". А так прокоментував цю ситуацію ще один активіст - Дмитро Степананко, учасник ССО з 2014, офіцер, доброволець 2022-2024 р, інвалід, списаний за станом здоров'я влітку 2024: - Хочу звернути увагу Нацполіції, що бійці 15 ОБОГП НГУ «Кара-Даг» ще до лютого 2022 року несли службу - разом з поліцією охороняли громадський порядок. Тобто ці хлопці несли службу разом. Тож якщо наші поліцейські ТАК до своїх КОЛЕГ ставляться, не поспішаючи розслідувати випадки нападу на них у мирних містах, то що вже казати про звичайних громадян?
Зрозуміло, що такі протиправні вчинки фігурантів потребують адекватного покарання, щоб, як то кажуть, іншим не кортіло. Але вже на старті цих справ кваліфікація «Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження» викликає певні сумніви.
Судово-медичне визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень проводиться згідно з Кримінальним ( 2001-05, 2002-05, ) та Кримінально процесуальним кодексами України ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ) і Правилами судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджені наказом МОЗ N 6 від 17.01.95. Так, ознаками ушкодження середньої тяжкості є: • відсутність небезпеки для життя; • відсутність ознак тяжких тілесних ушкоджень; • тривалий розлад здоров’я; • стійка втрата працездатності менш ніж на третину. Тривалим слід вважати розлад здоров’я строком понад 3 тижні (більш ніж 21 день). Під стійкою втратою працездатності менш як на одну третину розуміється втрата загальної працездатності від 10% до 33% включно. Це є ознакою середньої тяжкості тілесного ушкодження та її спричинення в результаті умисних дій кваліфікується за ст. 122 ККУ. До тілесних ушкоджень середньої тяжкості, наприклад, відносяться неускладнені закриті переломи. Стійка втрата працездатності на одну третину або більше є ознакою тяжкого тілесного ушкодження та її спричинення в результаті умисного тілесного ушкодження слід кваліфікувати за ст. 121 ККУ Відповідно до ч. 1 ст. 121 ККУ , умисне тяжке тілесне ушкодження – умисне тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння, чи таке, що спричинило втрату будь-якого органу або його функцій, каліцтво статевих органів, психічну хворобу або інший розлад здоров’я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менш як на одну третину, або переривання вагітності чи непоправне знівечення обличчя. Небезпечними для життя є ушкодження, що в момент заподіяння (завдання) чи в клінічному перебігу через різні проміжки часу спричиняють загрозливі для життя явища і котрі без надання медичної допомоги, за звичайним своїм перебігом, закінчуються чи можуть закінчитися смертю. Запобігання смерті, що обумовлене наданням медичної допомоги, не повинно братися до уваги при оцінюванні загрози для життя таких ушкоджень. Загрозливий для життя стан, який розвивається в клінічному перебігу ушкоджень, незалежно від проміжку часу, що минув після його заподіяння, повинен перебувати з ним у прямому причинно-наслідковому зв’язку. Зокрема, до ушкоджень, що небезпечні для життя, згадані вище Правила відносять: • ті, що проникають у черепну порожнину, у тому числі й без ушкодження мозку; • відкриті й закриті переломи кісток склепіння та основи черепа, за винятком кісток лицевого скелета та ізольованої тріщини тільки зовнішньої пластинки склепіння черепа; • забій головного мозку тяжкого ступеня як зі здавленням, так і без здавлення головного мозку; забій головного мозку середньої тяжкості за наявності симптомів ураження стовбурної ділянки. • ізольовані внутрішньочерепні крововиливи за наявності загрозливих для життя явищ та низку інших травм. Прикро, але ознаки ушкоджень, небезпечних для життя, наявні і у випадку побиття Дмитра, і у випадку побиття Ігоря. І певною мірою кваліфікація щодо причинених потерпілим травм залишається на совісті відповідних судмедекспертів. Від себе додамо, що згідно Статті 121 УКУ « Умисне тяжке тілесне ушкодження» ( яке не спричинило смерть потерпілого-авт) карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.{Стаття 121 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1707-VI від 05.11.2009, № 2227-VIII від 06.12.2017} А згідно Статті 122 «Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження» покарання визначається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.{Стаття 122 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1707-VI від 05.11.2009} Як то кажуть, відчуйте різницю, пані та панове!

Вакцинація пам’яттю

Щоб вірус безкарності протиправних вчинків не поширювався в українському суспільстві, варто регулярно застосовувати щеплення пам’яттю і щоразу наголошувати, кому саме маємо віддячувати, що досі вільні від «узького миру», і активніше діяти у царині реалізації державної політики щодо вшанування наших захисників.
Президент України Володимир Зеленський визначив її як «Політика героїв». - Чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду,- цитує Володимира Зеленського сайт Офісу Президента.- Ми всі розуміємо, які речі потрібні. Врегулювання переходу з військової служби у статус ветерана. Залучення ветеранів на державну службу. Програми підтримки ветеранів та сімей наших воїнів. Повна інтеграція ветеранів у суспільне та економічне життя. Освіта для ветеранів. Підтримка в освіті дітей наших воїнів. Належна реабілітація після поранень, після полону. Належна комунікація із сім’ями полеглих воїнів та зниклих безвісти. Належна підтримка. Все повинно дати інституційну гарантію того, що держава та суспільство завжди поруч із ветераном та його сім’єю. І це потрібно повністю, системно реалізувати.

Оприлюднено складові цієї політики. ЗДОРОВ’Я ВЕТЕРАНІВ. РЕАБІЛІТАЦІЯ. У кожній кластерній та надкластерній лікарні створюються реабілітаційні відділення та центри ментального здоров’я. Завдання для урядовців, для місцевої влади: у 25-му році амбулаторні реабілітаційні відділення мають бути в кожній громаді, де є лікувальний заклад. З наступного року запускається й додаткова оплата для сімейних лікарів за декларації, що укладені з ветеранами. Завершені підготовчі роботи для запуску ПРОГРАМИ ПОМІЧНИКА ВЕТЕРАНА. Ухвалені необхідні нормативні акти, виділені в бюджеті кошти, у наступному році заплановано навчити та оплатити працю 11 тисяч фахівців із супроводу ветеранів. МЕРЕЖА ВЕТЕРАНСЬКИХ ПРОСТОРІВ. У кожному районі нашої країни має бути такий простір.Щонайменше 80 нових ветеранських просторів будуть побудовані у громадах в наступному році. ПРОГРАМИ ЕКОНОМІЧНОЇ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ. Одне з ключових питань – це свій дім. За цей рік за всіх складнощів майже 4,5 тисячі сімей ветеранів були забезпечені допомогою на придбання житла. І окремо діє наша програма особливої шани до Героїв України. 274 сім’ї Героїв забезпечені квартирами. ОСВІТНІ ПРОГРАМИ. 2200 ветеранів здобули в цьому році нову освіту в центрах професійно-технічної освіти. В наступному році продовжимо такі програми навчання. З першого січня нового року діятиме програма підтримки освіти для дітей ветеранів. І це дуже важливо.

- Безбар’єрне середовище для ветеранів з інвалідністю та оздоровлення дітей загиблих Героїв, вшанування пам’яті загиблих та підтримка ветеранів - пріоритети для обласної влади. 58 тисяч ветеранів та ветеранок проживають у Запорізькій області. Тож питання ветеранської політики щодня на порядку денному, - зазначив на засідання Координаційної ради родин загиблих Захисників при Запорізькій ОДА, що відбулася наприкінці листопада, очільник регіону Іван Федоров. Він повідомив, що планується створити в Запоріжжі найбільший в Україні ветеранський хаб - надаватимемо послуги ветеранам, зокрема і консультації щодо працевлаштування, заснувати 500 посад фахівців із супроводу ветеранів, аби допомогти в соціалізації ветеранам. Держава надає субвенції на оплату заробітної плати таких фахівців. - Маємо допомогти ветеранам після звільнення з військової служби - забезпечити їх роботою або допомогти у відкритті власної справи і, звісно, допомогти з вирішенням багатьох інших питань, які виникають у наших людей, - долав посадовець.

Під час засідання Координаційної ради родин загиблих Захисників при Запорізькій ОДА обговорили важливі питання: У будинках, де проживають особи з інвалідністю, мають бути встановлені пандуси; Автомобілі «соціального таксі» обладнаємо для перевезення осіб з інвалідністю; Робимо важливі кроки для меморіалізації Героїв - затверджуємо маршрут почесного кортежу «Дорога пам’яті», щоб люди могли вшанувати подвиг героя; Важливою темою вшанування пам’яті загиблих захисників є піклування про їхні родини. На засіданні розглянули можливість безоплатного оздоровлення для дружин та дітей загиблих. Діти загиблих та померлих Героїв мають потреби в психологічній та фізичній реабілітації. Ми повинні забезпечити їх оздоровлення. Будемо робити це як власними силами, так й із залученням міжнародних партнерів, благодійних організацій.

Певні зрушення уже відбуваються. Так, унікальний ветеранський простір розпочинає свою роботу при Бердянській міській військовій адміністрації.
Це місце стане центром допомоги для військових, ветеранів та їхніх родин. Там вони зможуть отримати підтримку з найрізноманітніших питань – від юридичних до психологічних. «Наші спеціалісти робитимуть усе можливе, щоб ветерани мали змогу швидко розвʼязати свої проблеми. Це наша принципова позиція», – наголосила директорка Бердянського міського центру соціальних служб Тетяна Батулинська.

Простір орієнтований на надання комплексних послуг у п’яти основних напрямках: • 1. Інформування – ветеранам і членам їхніх родин розкажуть про можливості отримання медичної, гуманітарної, правової та іншої допомоги. • 2. Консультування – фахівці допоможуть проаналізувати проблеми й знайти шляхи їх розвʼязання. • 3. Соціальний супровід – допомога у розвʼязанні питань у державних та приватних установах, а також психологічна підтримка. • 4. Перенаправлення – за потреби заявників скеровуватимуть до відповідних служб, зокрема Пенсійного фонду, медичних закладів чи центрів зайнятості. • 5. Психологічна допомога – індивідуальна робота з ветеранами та їхніми родинами, включно з членами сімей загиблих, щоб допомогти подолати складні життєві обставини.

«Допомога і підтримка ветеранів – це наш пріоритет. Ми постійно аналізуватимемо звернення та вдосконалюватимемо спектр послуг. Крім того, ветерани можуть проводити у нас збори, отримувати організаційну допомогу», – зазначив виконувач обов’язків начальника Бердянської МВА Микола Матвієнко. Завдяки тому, що ветеранський простір працюватиме при гуманітарному штабі, військові та їхні родини зможуть отримати всі послуги в одному місці: від гуманітарних наборів до консультацій з працівниками соціальних служб чи центру зайнятості.
А у Запоріжжі громадською організацією «Разом.ЮА» створено ще один ветеранський простір – місце, яке об’єднує ветеранів, їхні родини та волонтерів. Це вже четвертий осередок такого формату у місті. - Це – місце, де ветерани зможуть отримати реальну допомогу – від юридичних консультацій до реабілітації. Ми – молода організація, але вже зробили перші важливі кроки. Особливо хочемо розвивати патріотичне виховання молоді, адже майбутнє нації залежить від свідомості молодого покоління, – зазначив керівник ветеранського простору Ігор Ілюшкін. Втім, зрозуміло, все це працюватиме належним чином і згадані у цій публікації випадки звірячого ставлення до наших захисників стануть неприпустимими лише тоді, коли все українське суспільство усвідомлено і гідно шануватиме їх внесок у нашу незалежність від "узького миру".

Що кожен з нас може зробити для ветерана

Як діяти, якщо військовий або ветеран або військовослужбовець поруч з вами виходить з себе, порадили фахівці благодійна організація ВО «VESTA». Безкоштовна юридична та психологічна підтримка для військових, ветеранів та їхніх близьких.
Постійні стрес та втома накопичуються і перевантажують нервову систему. Військовослужбовці ж, окрім цього, піддаються бойовому стресу, додатковій травматизації та постійним втратам. Наслідками такого впливу можуть бути: підвищена дратівливість; агресія (в тому числі вербальна і поведінкова); апатія; депресивні. песимістичні настрої; втрата інтересу, наприклад, до роботи, хобі, інших людей, гігієни тощо; зміна цінностей; загострене відчуття справедливості; різні фізичні прояви, наприклад, болі в грудях, голові, суглобах, підвищений тиск, затисненість м'язів тощо; погіршення сну; зміна апетиту. Як же ви можете допомогти, якщо бачите, що військовий/ветеран поруч зривається. В першу чергу, ви маєте впевнитись, що це безпечно для вас. Не торкатися людини без дозволу. Не підходити ззаду, або з будь-якого іншого боку, де людина вас не бачить. Що можна зробити: Поговорити і вислухати. Головне саме вислухати, дайте людині можливість виговоритись. Якщо вона підвищує голос, не сприймайте на свій рахунок. Людина кричить не на вас, а на свій біль. Поставте конкретні питання: "чим зараз можна допомогти?", "як підтримати?", "куди людина їде?" тощо. Не конфронтуйте, не вступайте в суперечку, не доводьте свою правоту, не акцентуйте увагу на стрес-факторах. Не вживайте фраз "я тебе розумію", "все буде добре". Ніколи, ні за яких умов. Ви не можете розуміти людину, якщо не маєте такого ж досвіду. І так само не можете знати і обіцяти, що все буде добре. За можливості використайте техніки стабілізації, про які ми розповімо далі.

Техніки стабілізації допомагають привести в норму нервову систему, сядьте напроти людини, говоріть їй, що треба робити та виконуйте разом з нею. ЗАЗЕМЛЕННЯ Зробити п'ять глибоких вдихів носом, а видихати ротом (можна злегка скласти губи так, ніби користуєтеся соломинкою). Покладіть обидві ступні рівно на підлогу. Поворушіть пальцями ніг. "Згорніть" і "розгорніть" пальці ніг кілька разів. Витратьте хвилинку, щоби помітити відчуття в ногах. Кілька разів тупніть ногами об землю чи підлогу. Зверніть увагу на відчуття в ногах, і ті відчуття, які з’являються, коли ви контактуєте з поверхнями, опускаючи ноги донизу. Стисніть руки в кулаки, а потім розслабте. Повторіть 10 разів. Притисніть долоні одна до одної. Натисніть на них сильніше і утримуйте цю позу 15 секунд. Зверніть увагу на відчуття напруги в руках. Жваво потріть долоні. Зверніть увагу на звук і відчуття тепла. Простягніть руки над головою, ніби намагаєтеся досягнути неба. Розтягуйтеся так 5 секунд. Опустіть руки і дайте їм розслабитися. Зробіть ще 5 глибоких вдохів-видихів і помітьте відчуття спокою у своєму тілі. ДИХАННЯ Зверніть увагу на дихання: вдих — через ніс, а видих — через рот. Покладіть руки на живіт. Спостерігате, як руки рухаються вгору і вниз, коли ти дихаєш. Спробуйте те, що називається "дихання по квадрату". Протягом 4 секунд вдих, затримка дихання на 4 секунди, протягом 4 секунд видих і знову затримка дихання на 4 секунди. Повторювати так слід, доки не стане легше, не відчуєте себе тут і зараз. 5-4-3-2-1 Використовуючи цю техніку, ви, за допомогою своїх органів чуття, цілеспрямовано звертаєте увагу на деталі свого оточення. Наприклад, звуки або фактуру предмета. Для цього, наприклад, попросіть людину назвать 5 предметів, які вона може побачити; потім — 4 речі, які може відчути (відчуття одягу на тілі, сонця на шкірі, відчуття доторків до стільця, вага, структура та інші характеристики предмета, який можна покласти на долоню); 3 звуки, які вона може почути (рух транспорту, спів пташок, цокання годинника); 2 речі, які можете відчути на запах (запахи в повітрі, парфумів чи олійок); 1 смак того, що можна скуштувати (цукерка, жувальна гумка, вода). КОНТРОЛЬОВАНЕ КОВТАННЯ Якщо є вода, попросіть людину зробити вдих, потім видих і зробити ковток води. І так повторити 21 раз або поки людина не заспокоїться. Запам'ятайте ці прості правила і техніки і ніколи не проходьте повз, адже в наші часі ми можемо спиратись лише одне на одного

В тему

У Львові на вулиці Виговського завершили монтаж пандуса біля багатоквартирного будинку, який встановили для військовослужбовця Сергія Власова. Пише ZMINA. Центр прав людини.
Нагадаємо, мешканці цього багатоквартирного будинку обурились встановленням пандуса для сусіда-ветерана, який має ампутацію, і намагалися цьому протидіяти. У відповідь на це міський голова Львова Андрій Садовий порадив невдоволеним спробувати скористатися кріслом колісним для «виходу в люди». Користувачі соцмереж також засудили дії сусідів ветерана. «Аж не віриться, що на третій рік війни таке взагалі можливо. Хто всі ці інопланетяни?»- написала під дописом у фейсбуці пані Ірина. «Безмежна пошана і вдячність нашому Захиснику! Бажаємо родині всього найкращого. А погані люди, нажаль, бувають в любій країні. Хороших все одно більше», - долала пані Вікторія. Дружина ветерана пані Лілія розповіла, що для Сергія, який користується кріслом колісним, пересуватися пандусом стало дуже зручно. Разом з тим, вона також зазначила, що сусіди майже не контактують із ними. «Я помічаю, що всі ходять, зупиняються біля пандуса, обговорюють, махають руками. Я навіть не хочу підходити до них і питати, що вони думають. Зустрічала й адекватних сусідів, то все нормально», – поділилася Лілія.

Підготувала Наталія Зворигіна, Запорізька правда