Юридична пряма лінія оф-лайн: реформи, індексація, цифровізація в ПФУ

20:21 15.04.2025

В Запорізькому ЦЖС на прохання журналістів-переселенців пройшла перша зустріч офлайн зі спеціалістами Пенсійного фонду України в Запорізький області, які відповідали на актуальні питання.

Пенсійний фонд України — це той інститут, який, за словами керівниці Головного управління ПФУ в Запорізькій області Світлани Жмурко, працює не лише стабільно, а й реформується, впроваджуючи нові підходи та технології. Її розповідь — це відверта, структурована й наповнена фактами картина того, як змінюється пенсійна система країни вже сьогодні.

Нові функції Пенсійного фонду

«Зміни у законодавстві відбуваються дуже швидко, і ми маємо бути готовими роз’яснити громадянам, як діяти в тій чи іншій ситуації», — з такої тези розпочала розмову з журналістами Світлана Жмурко, очільниця головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області. «Ми не тільки нараховуємо пенсії, а й із 2023 року перебрали функції Фонду соціального страхування. Зараз ми здійснюємо виплати лікарняних, страхові виплати у разі нещасного випадку на виробництві або профзахворювання. Також ми нараховуємо субсидії та пільги на житлово-комунальні послуги», — наголосила Світлана Жмурко.

Зміни у пенсійному законодавстві: що нового у 2025 році

«Основні документи, які вступили в силу в 2025 році, — це постанови №299, №1225, №1544 та інші», — пояснює Світлана Жмурко. Постанова №299 запроваджує нові підходи до виплат пенсій, грошового забезпечення, страхових виплат. «З 20 березня вона вступила в силу. І стосується зокрема внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, всі мають пройти фізичну ідентифікацію до 31 грудня», — зазначила вона. Постанова №1225 запроваджує експериментальний проєкт з компенсації часткової оренди житла для ВПО. Постанова №1544 передає до ПФУ функцію виплат за програмою «Прихисток» — людям, які безкоштовно надають житло переселенцям. «Ми платимо стабільну фіксовану суму — 450 грн на особу», — уточнила керівниця.

Новий підхід до ВПО: хто і як отримує пенсію

Світлана Жмурко наголошує: «Усі внутрішньо переміщені особи тепер мають однакові права, незалежно від дати переміщення». Категорії ВПО визначено так: – ті, хто перебуває за кордоном, – ті, хто живе на тимчасово окупованих територіях, – ті, хто переїхав на підконтрольну Україні територію. «Після 20 травня ці категорії повинні надати заяву, що не отримують пенсію від країни-агресора. Це — обов’язкова вимога», — акцентувала вона. З 2025 року також запроваджується обов’язкова фізична ідентифікація. ВПО її можуть пройти не тільки особисто, а й дистанційно - через відеозв’язок (Zoom, Skype, Viber тощо), або через банківський рух коштів, або через дипломатичні установи за кордоном. «Люди з Донецька і Луганська вже звикли до цього. Процедура чітка: звірка особи, документів, перевірка наявності виплат з РФ», — зазначила вона. «Якщо людина не знімає кошти з картки пів року — ми призупиняємо виплати до з’ясування. Якщо вона на ТОТ — має пройти відеоконференцію через Zoom, Skype, WhatsApp», — пояснила очільниця. - Це справжня фізична ідентифікація: документи, живе спілкування, перелік запитань. Інакше — ніяк. Ми маємо бути впевнені, що виплати йдуть саме тій людині, яка заробила цю пенсію».

Цифровізація та нові сервіси

ПФУ активно розвиває цифрові сервіси. «Раніше пенсійний калькулятор працював лише на вебпорталі, тепер — у кожному сервісному центрі», — повідомила Жмурко. Ще одна новація — електронне пенсійне посвідчення. «Людина замовляє його на вебпорталі, і вже наступного дня посвідчення доступне у “Дії”», — пояснює посадовиця. Не менш важливий інструмент — шеринг документів через портал “Дія”: «Ми приймаємо документи, які людина ділиться з нами у сервісному центрі, — паспорт, ІПН, посвідчення УБД тощо».

Індексація пенсій: кому, коли і скільки

«Щороку з 1 березня органи Пенсійного фонду проводять індексацію», — нагадує Світлана Жмурко. У 2025 році коефіцієнт індексації — 11,5%. Проте це не означає, що кожному пенсіонеру просто додали 11,5%. «Цей коефіцієнт застосовується до показника середньої зарплати, який береться до розрахунку пенсії», — уточнила вона. Наприклад, середня зарплата після індексації зросла до 8 913 грн 83 коп. Пенсія перераховується за формулою: середня зарплата × коефіцієнт індивідуальної зарплати × коефіцієнт стажу. Результати індексації по області наступні: – підвищення отримали 429 000 пенсіонерів; – середнє підвищення — 559 грн, мінімальне — 100 грн, максимальне — 1500 грн; – новий середній розмір пенсії — 6625 грн. Посадовиця приділила увагу пенсіям чорнобильців: «Мінімальні пенсії зросли: для І групи — до 9 855 грн, ІІ групи — 7 884 грн, ІІІ — 6 077 грн».

Працюючі пенсіонери: автоматичний перерахунок

«Для працюючих пенсіонерів ми зробили перерахунок автоматично станом на 1 квітня», — розповіла Світлана Жмурко. – Перерахунок тільки за стаж: 17 046 осіб, середнє збільшення — 241 грн. – За стажем і зарплатою: 4202 особи, середнє підвищення — 502 грн.

Фінансування фонду: чи вистачає коштів?

«До війни в Запорізькій області було 435 тисяч застрахованих осіб. Зараз — 223 тисячі», — зазначає Світлана Жмурко. «Щомісяця ми направляємо на пенсійні виплати 3,3 млрд грн, за рік — 33,5 млрд грн. Бюджет збалансований, фінансування централізоване», — уточнила вона.

Реформа пенсійної системи: що планується?

«Поки є лише презентація законопроєкту, самого тексту ми не бачили. Але основна ідея — перейти на бальну систему», — розповіла Світлана Жмурко. У чому суть: – пенсія нараховуватиметься від сплачених внесків; – якщо внески відповідають середньому рівню — це 10 балів, якщо більше — 12 балів, менше – 8 балів; – перерахунок передбачено і для нових, і для вже існуючих пенсій. «Якщо новий розрахунок дає менше — виплачуватимуть ту ж пенсію, що була. Ніхто з пенсіонерів не постраждає», — заспокоїла вона.

Накопичувальна система - старт з 2026 року

«Планується впровадження з 2026 року. Роботодавця не навантажуватимуть — усе з зарплати працівника», — наголошує Світлана Жмурко. Схема така: – 1-й рік – 1% із зарплати + 1% з ПДФО (всього 2% на рахунок працівника); – 2-й рік – 2% + 2%, і так до 4%; – надалі – добровільно. «У презентації чітко сказано, що профільне міністерство подає його в березні до комітетів Верховної Ради для опрацювання. Тобто цей законопроєкт опрацьовується, і туди ще буде внесено дуже багато змін. Я в цьому впевнена», — наголосила Світлана Жмурко. Вона зазначила, що наразі конкретики щодо механізму немає: «Основна ідея — це прозора, доступна, зрозуміла система. Але сам механізм ми не бачили, тому говорити щось остаточно зараз — не дуже доцільно». Пенсійний фонд України продовжує свою роботу, впроваджує новації, шукає шляхи оптимізації та залишається доступним і зрозумілим для кожного громадянина.

Світлана Карпенко, фото Дар’ї Зирянової