05:44 15.09.2023
Сьогодні бути українцем означає не тільки бути готовим до кінця світу, але й мати певні плани на потім. Ця жартівлива приказка нині набула не аби якої актуальності. Бо саме так, складаючи плани на потім, після перемоги, лише і виживає переважна частина жителів Запорізької області. У нашому дописі спробуємо дослідити: як зберігати стійкість у часи випробувань, тримати баланс і бути у ресурсі.
Поліна Атаманенко, хореографиня, режисерка, викладачка
Микола Новотарський, хореограф, майстер спорту зі спортивних бальних танців і фаховий психолог .
Поради від Миколи Новотарського: 1. Для повернення відчуття тут і зараз є різноманітні техніки на дихання та релаксацію тіла, що допомагає сконцентруватися на оточенні, а не на внутрішніх переживаннях і перенести фокус уваги. 2. Плануйте! Як це робити, коли все нестабільно? Робіть кожного дня список справ на наступний день/тиждень, це класно повертає в реальність і дає розуміння, що далі робити. 3. Зменшіть вплив інформаційних каналів, це одна з причин, що призводить до підвищення тривожності та збудження рептильного мозку, який відповідає за стратегії виживання. Це необхідно для того, щоб ваш організм та ЦНС (центральна нервова система) в потрібний момент могли зреагувати на події. 4. Спілкуйтесь з «ресурсними» людьми - підтримка та спілкування з близькими допомагає спокійніше переживати «ненормальну нормальність». 5 Займайтеся спортом/ танцями - фізична активність найкращій спосіб зняти стрес, відволіктися та пожити трохи для себе і отримати задоволення. 6. Звертайтеся до спеціалістів-психологів, травмотерапевтів, психотерапевтів - це допоможе індивідуалізувати способи подолання стресу та травмуючих подій.
Ольга Манжура, психологиня і арт-терапевтиня
Поради від психологині і арт-терапевтині Ольги Манжури Як правильно підтримати своїх близьких і зберегти власний ресурс? Зазвичай же ми під час кризових ситуацій звертаємось до рідних і близьких. Втім, кожна людина володіє певним обсягом ресурсу, яким вона може використати, щоб підбадьорити іншого. Тож коли ментально виснажуєтесь, ви можете почуватися перевантаженими чужим емоційним багажем. 1. Дайте знати, коли відчуваєте себе дискомфортно Важливо помічати, в який момент під час спілкування вам стає дискомфортно. Варто вчитись рефлексувати, тобто аналізувати, що відбувається у стосунках та у процесі комунікації. Ми можемо дати знати, коли не готові підтримати друга словами «знаєш, я дуже втомлений» або « в мене був дуже важкий день» і тд. 2. Варто просто вислухати Не завжди варто переходити до порад та способів, як людина може розвʼязати свою проблему. Інколи прості питання «чи можу я тебе якось підтримати» чи «підкажи, як тебе краще підтримати зараз» сильно прояснюють ситуацію. 3. Не віддавайте ресурс, якого не маєте Бо це може призвести до погіршення стосунків або взагалі до їх руйнації. Достатньо чесно сказати, що «ти мені важливий, мені цікаво, однак зараз я не в змозі розділити це з тобою через низку особистих причин».