6. Очистіть свій інформаційний простір.
У соцмережах перегляньте списки своїх підписок і повидаляйте тих «друзів» і сторінки, які ви не хочете бачити у стрічці. Тих, хто дратує, з ким розходяться цінності, «спамщиків».
Варіант, якщо ви боїтеся образити когось своєю відпискою: у багатьох соцмережах є функція «не слідкувати, але залишитися друзями», скористайтеся нею.
Коли YouTube чи різні соцмережі пропонують вам те, що ви не хочете дивитися, позначайте таку інформацію як «нецікаву». Те, що вам подобається, лайкайте. Це допоможе алгоритмам формувати справді цікаві для вас рекомендації.
Повідписуйтеся всюди від усіх джерел інформації, з якими не хочете контактувати.
7. Не поширюйте інформації, у достовірності якої ви не впевнені.
Інформація у мережі живе за рахунок того, що її поширюють. Якщо ви на 100% не впевнені у правдивості повідомлення – не шерте! Бо інакше цей вал не зупинити. Обговоріть питання з компетентною людиною – це допоможе розібратися.
Одним із різновидів такого поширення, яке зараз можна побачити дуже часто, є перепости в соцмережах, особливо у Фейсбуці, інформації про зниклих людей. Іноді можна побачити, що оригінальному посту вже кілька років, а люди, недодивлюючись, усе його шерять і шерять. Якщо вам на очі потрапила якась історія про незнайому людину і ви хочете допомогти – то передусім спробуйте з’ясувати, чи треба ще допомога, чи актуальне повідомлення. Тільки з’ясувавши ситуацію, робіть наступний крок.
Це ж само стосується різних фінансових зборів. Будьте дуже пильні, щоб не потрапити до рук шахраїв.
8. Дозуйте використання соціальних мереж.
Давайте по-чесному – навряд чи у вас є необхідність проводити в Instagram чи TikTok кілька годин на день. І ще люди потім запевняють, що їм ніколи почитати книгу чи позайматися спортом.
Скроління стрічки в улюбленій соцмережі може забирати жахливо багато часу. Намагайтеся контролювати цей процес. Знайдіть у налаштуваннях телефону відповідний інструмент чи завантажте програму, що показуватиме, скільки часу ви проводите в тому чи іншому додатку. Визначте для себе час, який ви готові віддавати соцмережам на добу і намагайтеся дотримуватися плану. На деяких додатках (наприклад, в Instagram) можна установити обмеження – приміром, 30 хвилин у день.
9. Всюди використовуйте українську мову.
Переведіть на українську мову телефон, якщо ви раптом з якихось причин досі цього не зробили. Приберіть з розкладки на клавіатурі російську. Допоможіть перевстановити мову на гаджетах ваших батьків і старших родичів. Установіть українську мову на програмах і додатках, якими ви користуєтеся. Формуйте запити в інтернеті українською мовою – у Google, соцмережах, усюди, де буваєте.
Там, де українська недоступна, як альтернативу можна використовувати англійську мову.
10. Контролюйте час використання гаджетів.
Ви маєте керувати смартфоном, а не смартфон вами. Намагайтеся не хапатися за телефон через кожні 5 хвилин – ви нічого суперважливого не пропускаєте. Багато людей жаліються, що вони «не можуть не відповісти», коли їм телефонують чи пишуть. І якщо мова йде про важливий дзвінок, то тут усе зрозуміло. Але якщо це якась зовсім ненагальна переписка, а вам у цей момент геть незручно підтримувати бесіду, то немає нічого страшного, якщо ви відповісте на 15 хвилин пізніше.
Іще одна корисна звичка – мінімум за півгодини до сну відкладати телефон. Коли ви щось дивитеся чи читаєте – мозок усе одно працює. Дайте собі можливість розслабитися і спокійно заснути.
***
Будьте пильні і до змісту інформації, і до форми, у якій вона подається, і до ресурсів, за допомогою яких розповсюджується. Важливо все, і всюди треба вміти себе захистити.
Авторка: Юлія Панченко