Актуальності події додає той факт, що незабаром має початися розробка місцевого плану управління відходами у м.Запоріжжя - одразу після затвердження регіонального плану.
Ланкіна Марія, представниця Департаменту муніципального управління ЗМР:
«Відходами займається Департамент захисту довкілля в обл адміністрації. Наразі у розробці є регіональний план управління відходами, який базується на національному плані. В межах цьогоплану розраховані заходи з управління відходами до 2035 року"
Фасилітатором діалогу виступив Іван Калоша, виконавчий директор ГО “Запоріжжя без сміття”, який розпочав захід, підкресливши, що:
Управління відходами — це не лише про сміття, а про:
- якість життя у місті;
- стан довкілля та здоров’я людей;
- економічний потенціал переробки та повторного використання;
- стійкість громади в умовах війни;
- наближення євроінтеграції України.
Обговорення почалось з двох основних питань: що варто робити вже зараз у сфері управління відходами, а які заходи краще перенести на період відновлення міста Запоріжжя після завершення війни.
Учасники майже одноголосно погодились, що інформаційну кампанію серед населення щодо свідомого споживання та розумного використання ресурсів треба розпочати якнайшвидше. Адже для того, щоб зменшувати кількість відходів, не обов’язково мати централізовану систему сортування. Найкраще рішення - не утворювати відходи: купувати лише необхідне, надавати перевагу речам, які прослужать довго, ремонтувати, брати в оренду та не цуратися секонд-хендів та онлайн сервісів з продажу вживаних речей. Але про це мають говорити не тільки громадські організації з їх обмеженими ресурсами, а й органи місцевого самоврядування та бізнес.
Лісова Оксана Василівна, департамент захисту довкілля ЗОДА повідомила, що серед заходів які вже проводяться – класні часи, позакласне навчання у школах на тему екології. Вчителі щоквартально звітують про виконану роботу. Але виникає питання – За якими матеріалами вчителі готуються до цих занять? Як активісти можуть підсилити підготовку вчителів до обговорення?
Оскільки встановлення баків для сортування у всьому місті - амбітний і дороговартісний проєкт, який точно не буде у порядку денному місцевої влади найближчий час, ОСББ можуть запровадити сортування самостійно і отримувати від цього вигоду: додатковий дохід від продажу відсортованої вторсировини та безкоштовне добриво для озеленення території завдяки компостуванню. Кошти на впровадження можна отримати завдяки грантовому фінансуванню міжнародних благодійних фондів. Важливим стимулом стала б зміна фіксованого тарифу на вивіз сміття на тариф за принципом “плати за те, що викидаєш”.
Морозова Валерія Андріївна, голова Громадської ради при ВК ЗМ:
«Необхідно подумати які необхідно охопити аудиторії. Та до кожного стейкхолдера підібрати свій підхід. Наприклад, з ОСББ працюють районні адміністрації, вони можуть зібрати голів ОСББ (на ле. Для них може бути хороша мотивація, що за гроші зі здачі (вторсировини) ви можете робити щось конкретне для благоустрою будинку (наприклад, висаджувати клумби)»
Також, на заході торкнулися питань збору небезпечних відходів від населення, створення реюз-центру для обміну непотрібними речима (зокрема техніка, меблі) серед населення, компостування та адаптації до змін клімату (зокрема збору дощової води комунальними підприємствами для поливу).
Іванова Єлизавета, представниця ГО «Запоріжжя без сміття»:
«В національному плані з управління відходами також вказано, що управління відходами є частиною адаптації до змін клімату. Бо ми маємо зменшувати наші викиди парникових газів. І є деякі способи, теж саме компостування в квартирах, в приватних секторах, компостування в парках – це насправді потребує не так вже багато сил і ресурсів, більше інформаційної кампанії і роботи з населенням"