Моя громада – моя відповідальність

00:33 05.12.2024

На прифронтових територіях у Запорізькій області місцеві громади продовжують працювати на забезпечення власних потреб, надають підтримку воїнам-захисникам України та формують плани відбудови. Чи укріпила територіальні спільноти і чи посилила їх стійкість і здатність вистояти в умовах довготривалої війни із російським агресором можливість самостійно ухвалювати і втілювати у життя рішення стосовно власних нагальних питань?

З вірою у перемогу: у Запоріжжі підбили підсумки бюджетного року і складають плани на майбутнє

Підсумки виконання бюджету Запоріжжя у 2024 році підбили на ХХVI сесії Запорізької міськради, що відбулася вчора, 4 грудня. За оцінками голови ЗОВА Івана Федорова, міська громада цього рік показала найкращий за останні роки результат. - Місто не брало кредитів і погасило 360 мільйонів гривень - 40% від минулорічних боргів, – відмітив очільник регіону. - Вже у грудні Запоріжжя закладає капітальні видатки на 2025 рік. На наступний рік місто сформувало рекордний резервний фонд у майже мільярд гривень. Разом з міською владою залучили рекордні 2,7 мільярдів гривень державних інвестицій - на мільярд більше, ніж минулого року. Разом з усіма громадами сформували оборонний фонд області на 2,2 мільярди гривень на допомогу військовим. Будуємо децентралізовану електрогенерацію. Розробили 8 пакетів допомоги з відновлення пошкодженого житла. Відновили репутацію Запоріжжя серед міжнародних донорів. Втілюємо масштабні проекти. Бюджет міста на 2025 рік є ще стійкішим і збалансованішим. Секретар Запорізької міськради Регіна Харченко підтвердила, що основний кошторис міста, проголосований в грудні, дасть можливість своєчасно розпочати реалізацію проєктів, запланованих на 2025 рік. За її словами місто має велику ресурсну спроможність для створення потужного резервного фонду на випадок непередбачуваних ситуацій. - Якщо для міста, для містян та внутрішньопереміщених осіб будуть потрібні додаткові заходи, ресурси або допомога, – ми готові. Є резервний фонд, є будматеріали для об’єктів критичної інфраструктури, є генератори та джерела альтернативного живлення на всіх комунальних об’єктах, - заявила Харченко. -

Енергетична незалежність у Запорізькій області: забезпечено альтернативні джерела електроенергії: 15 блочно-модульних котелень від USAID для запорізьких закладів охорони здоров'я. 14 когенераційних установок від уряду Нідерландів, UNICEF і ПРООН загальною потужністю 29 МВт для Концерну «Міські теплові мережі». 9 твердопаливних котелень від USAID для обʼєктів критичної інфраструктури. 4 когенераційні установки від USAID для об’єктів Національного університету «Запорізька політехніка». Потужні генератори для Дніпровських водопровідних станцій. Резервні генератори для першочергових об’єктів тепло і водопостачання, водовідведення та соціальної сфери. Резервні генератори для дахових котелень ОСББ. Дрова, пеллети або кошти на закупівлю палива від донорів для 30 тисяч родин з прифронтових територій Запорізької області.

«Допомога військовим - наш пріоритет. І буде пріоритетом до нашої перемоги!»

Таку позицію реалізує Запорізька громада. - Надаємо допомогу військовим частинам, які боронять нашу область на лінії бойового зіткнення: FPV-дрони та додаткове оснащення для них, мавіки, потужні зарядні станції, засоби РЕБ та інше, - повідомив голова ЗОВА Іван Федоров.- Така постійна підтримка можлива завдяки спільному оборонному бюджету області. І я вдячний громадам Запорізького регіону за об’єднання зусиль. За словами очільника регіону, протягом поточного року зі спільного оборонного бюджету Запорізької області вже направлено понад 1 мільярд гривень тільки на закупівлю квадро- та гексакоптерів, FPV-дронів, безпілотних авіаційних комплексів та додаткових комплектуючих для них. Загалом Запорізька громада бюджетним коштом надає допомогу щонайменше 9 військовим частинам Міноборони, 3 частинам Нацгвардії, 3 структурні підрозділи Міноборони, Державній прикордонній службі, 4 структурним підрозділам Нацполіції, Державній службі України з надзвичайних ситуацій. В рамках програми підтримки фронту захисникам України запоріжці надають різноманітну автомобільну техніку: позашляховики, автобуси, вантажівки, автокрани, та відповідно дизпаливо і бензину. Закуповують одяг, спорядження і амуніцію для військових, в тому числі бронежилети, кевларові каски, тепловізори, супутникові телефони, радіостанції, прожектори, планшети, ноутбуки, тощо. Крім того, постійно забезпечують потреби військових у питній воді, постачають продукти харчування, побутову техніку, генератори. Також бюджетні кошти витрачають на заходи з територіальної оборони. В області триває побудова оборонних укріплень. Так, друга лінія оборони завершена вже на 99,9 відсотків. Будівництво третьої лінії планують завершити найближчими тижнями. Про це очільник ЗОВА Іван Федоров повідомив в ефірі телемарафону «Єдині новини». За його словами, оборонні споруди постійно вдосконалюються, щоб відповідати новим загрозам. - Якщо раніше основне завдання фортифікацій було — укриття від артилерії, від КАБів, то наразі одна з основних задач — це укриття від FPV-дронів. Саме тому встановлювати антидронові сітки. Наша задача — зробити із області фортецю. Не буду розкривати кількість тих опорних рубежів, які будуються, скажу лише, що вони постійно модернізуються, — додав Іван Федоров. Окрім допомоги бюджетним коштом, нашим захисникам надає не менш потужну підтримку і ціла армія місцевих волонтерів, які спираються на приватні ресурси громадян. І це наочно ілюструє тезу про те, що народ і армія – єдині.

В Михайло-Лукашівській громаді реалізують Стратегію розвитку безпечного середовища

До проєкту «Поліцейський офіцер громади» Михайло-Лукашівська громада доєдналася у 2023 році. Вже облаштували власну поліцейську станцію – у приміщенні сучасні меблі та офісне обладнання. У співпраці із Запорізькою облдержадміністрацією цьогоріч для свого правоохоронця придбали сучасне авто з необхідним обладнанням. - Окрім власне фахової діяльності наш поліцейський офіцер громади також проводить тренінги з протимінної безпеки та інших актуальних тем. І ми вже бачимо перші позитивні результати цієї роботи, – розповіла голова Михайло-Лукашівської сільської ради Олена Байдукова. Капітан поліції Андрій Корнет бере участь в проєкті з 2020 року. Спочатку працював в Бердянському районі, а після повномасштабного вторгнення виїхав до Запоріжжя. Зараз несе службу в Михайло-Лукашівській громаді. За словами офіцера, правопорушень мало, бо населення тут свідоме. - В нашій громаді розроблена Стратегія розвитку безпечного середовища. Зокрема, плануємо встановити на автомобільній дорозі інтерактивні радари. Вони вказуватимуть на перевищення швидкості. Покарання за порушення не передбачено, але на дисципліну водіїв це повинно вплинути, – впевнений поліцейський офіцер громади Андрій Корнет. У громаді мріють облаштувати і молодіжний вуличний простір та обладнати його камерами спостереження.

Гуляйпільці планують збудувати завод із сортування та переробки будівельного сміття

Втілення цього проекту є актуальним для Гуляйпільської громади та сусідніх громад, які постраждали від бойових дій. - Територія Гуляйпільської МТГ зазнає щоденних обстрілів. Неминучими є руйнування інфраструктури та будівель на території громади. Після закінчення бойових дій необхідно буде вивозити сотні тонн будівельного сміття. Важливо не тільки налагодити процес утилізації, але й переробляти будівельне сміття з урахуванням високих стандартів екологічності та використання вторинної сировини для відбудови громади. Результати втілення проекту створять умови для повернення мешканців, нададуть впевненість у швидкому відновленні домогосподарств та території міста і сіл Гуляйпільської МТГ, її розвитку в майбутньому, - зазначив начальник Гуляйпільської міської військової адміністрації Сергій Ярмак. Кошти на втілення цього проекту громада сподівається отримати на конкурсі «Громада на всі 100» від USAID. В рамках проєкту передбачається придбання мобільного щокового подрібнювача K-JC 503 та гідромолоту Hammer HGS75 або аналогів. Вартість такого обладнання складає 4,5 мільйони гривень. З досвідом переробки будівельного сміття голова громади ознайомився під час свого візиту до м. Буча. Разом із начальником відділу містобудування, архітектури та місцевого економічного розвитку Гуляйпільської міської ради Ганною Малюка вони відвідали у м. Буча Київської області інноваційний майданчик для переробки будівельних відходів, що накопичилися в місті внаслідок руйнувань під час російської окупації.
Це місце стало однією з перших повноцінних станцій в Україні з переробки сміття саме такого виду. Для Гуляйпільської МТГ такий досвід виявився дуже корисним. - Будівельні відходи можна подрібнювати та сортувати за фракціями, а кінцевий продукт — перепрофілювати для потреб громади на відновлення і відбудову, - зазначив Сергій Ярмак.

Держбюджет -2025 на укріплення деокупованих та прифронтових громад Для підтримки деокупованих та прифронтових громад у проєкті Державного бюджету на 2025 рік передбачено перерозподіл 14,9 млрд гривень реверсної дотації. Також держава виділить 37,5 млрд грн для громад, які постраждали від російської військової агресії. Про це повідомив Віцепрем’єр-міністр з відновлення – Міністр розвитку громад і територій Олексій Кулеба. Це дозволить забезпечувати життєдіяльність міст та сіл, що знаходяться поблизу лінії фронту, у найважчих умовах війни. Крім того, держава додатково виділяє 37,5 млрд грн для громад, що потерпають від збройної агресії рф. Завдяки цим коштам території зможуть відновлювати зруйноване ворогом та продовжувати розвиватись.

Децентралізація - передумова стійкості України в цій війні

Таку думку в ефірі подкасту «Відбудова» висловила Мирослава Савісько, менеджерка проектів Центру соціологічних досліджень, вивчення децентралізації та регіонального розвитку Київської школи економіки, надаючи оцінку результатам зазначеної реформи за 10 років.
- Як наші європейські партнери, так і українці вважають, що реформа децентралізації – одна з найуспішніших з 2014 року. Насамперед вона стала передумовою стійкості України в цій війні: громади виступили тим блоком, який не допустив проходження російських військ углиб території України, - зазначила експертка. Вона ознайомила із результатами ґрунтовного дослідження здобутків реформи децентралізації , проведеного фахівцями Київської школи економіки і надала поради щодо того, що зараз можуть зробити громади, аби бути більш стійкими. - По-перше, найбільший фокус має бути на партнерстві. Громадам треба співпрацювати між собою, з громадами за кордоном, а також налаштовувати співпрацю в межах самої громади. Другий фактор стійкості громад — управлінський. Нам часто не вистачає спроможних команд, і знайти їх важливо як для того, щоб швидко реагувати на розвиток подій та думати про відновлення, так і для того, щоб надавати якісні послуги тут і зараз. Третя порада, яку я хотіла б додати від себе: громади мають активніше об’єднуватися в асоціації та альянси, щоб спільно відстоювати свої інтереси. Найголовніше тут – звучання одним голосом. Це дуже важливо для відстоювання та лобіювання своїх інтересів на центральному рівні, - сказала Мирослава Савісько.

Підготувала Наталія Зворигіна, «Запорізька правда»