Зовсім іншу картину спостерігаємо на «козирному» об’єкті за адресою пр. Соборний, 151. Тут біда сталася 6 жовтня 2022 року. Близько 5-ї години ранку росіянці поцілили ракетами С-300
Алла Ходакова, відома у Запоріжжі діячка культури, мешканка цього будинку, згадує, що вибух стався через півтора під’їзди від неї:
- В квартирі, звісно, були і каміння, і попіл, і пил. Стоїш і не знаєш, що робити. Дихати було нічим, бо тут пелена стояла страшна, тож вирішила у спальні відчинила вікно, думала, зайде трошки свіжого повітря, аж і з того боку також йшла хмара пилу. Вочевидь, масштаби вибуху були величезними. Хмара пилу огорнула всю будівлю цілком.
Жінка розповідає, що зі своєї оселі після обстрілу не виїжджала. За фінансовою допомогою звернулася до благодійної організації, адже не підпадає під категорію людей, які можуть отримувати компенсацію для відновлення пошкодженого житла від міської влади. Нині слідкує за тим, як триває реконструкція будинку, де вона мешкає 24 роки:
- Коли тут збиралися на збори, казали, що буде відбудова, деяка настороженість була. Тому, що ще війна йде. Але люди, які залишились живі, і в них було зруйновано квартири, тож вони мусили або виїхати кудись взагалі із Запоріжжі, або знімати квартири десь в інших районах міста, все ж хочуть повернутись у своє житло...- ділиться пані Алла.
Нагадаємо, тоді були частково зруйновані дві житлові багатоповерхівки, розташован по-сусідству на Сталеварів, 16 та проспекті Соборному, 151. Під завалами власних квартир загинуло 19 людей.
Але повернемося до реконструкції житлового будинку на Соборном, 151, яка на тепер вже вийшла на фінішну пряму. Як з’ясували наші колеги з телеграм-каналу «Вазелін», там живуть VIP-мешканці, зокрема екс-мер Володимир Буряк, а також екс-заступник губера Юрій Пелих, екс-глава спорткомітету Володимир Лобанов та інші можновладці і дотичні до них. Тож і ремонт там робиться бюджетним коштом на… 330 млн грн. Тобто відновлення однієї квартири у цьому будинку обійшлося нашим платникам податків у … 12 млн грн.( орієнтовно це 300 тисяч доларів США.- авт.). За такі гроші, в які обійшлася реконструкція однієї квартири у цьому будинку , у нас можна купити щонайменше кілька квартир на первинному і трохи більше на вторинному ринках Запоріжжя.
Так, за даними сайту misto.lun.ua, у Запоріжжі на вторинному ринку ціна 1-кімнатної квартири складає 21 тис доларів, 2-х кімнатної – 28 тис доларів, а 3-хкімнатної- 40,1 тис доларів. На первинному ринку вартість 1 кв м житлової площі складає у сегменті преміум- 38400 грн, бізнес – 29 тис грн., комфорт – 26 500 грн, економ – 22 тис грн.
Щоб задовольнити вимоги VIP-мешканців, на будинку відновили оригінальну плитку з архітектурними елементами, зробили термомодернізацію, відмінне бомбосховище на 100 осіб, ремонт 15 під'їздів, заміну всіх комунікацій і зайнялися благоустроєм всієї прилеглої території. Також триває ремонт за вищим розрядом самих квартир із використанням високоякісних і дороговартісних матеріалів. Мешканцям також за рахунок платників податків роблять чудові затишні балкони. Але й цього мало, ВІП-жителі вимагають виконувати роботи за дизайнерськими проектами.
До Держаудитслужби неодноразово надходила інформація від мешканців Запоріжжя про суттєві порушення законодавства та завищення вартості будівельних робіт при відновленні житлового будинку на пр. Соборний, 151. Також державним аудиторам про порушення повідомляли і місцеві активісти. Зокрема, надійшло звернення від виконавчого директора «Інституту законодавчих ідей» Мартіни Богуславець із порівняльним аналізом вартості матеріалів, що свідчив про суттєве завищення цін порівняно з ринковими.
«Як з'ясувалося, замовником відновлювально-реставраційних робіт виступило комунальне підприємство «Управління капітального будівництва», яке уклало з підрядною організацією два договори на закупівлю робіт на загальну суму близько 286 млн. гривень, - повідомили «Запорізькій правді» в управлінні Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області. - Перевірка комунального підприємства мала розпочатися 12 лютого, але через перешкоди його керівництва аудитори не змогли розпочати свою роботу».
«Аудитори не змогли перевірити роботи по відновленню будинку.Що було зроблено, якість та вартість робіт. Але ми обов'язково це зробимо. Тепер за допомогою правоохоронних органів», - прокоментувала ситуацію голова Держаудитслужби Алла Басалаєва. Також керівник Держаудитслужби повідомила, що аудитори бачать ознаки неправомірної діяльності та правопорушень у діях керівництва КП і звернулись до правоохоронців із проханням порушити кримінальне провадження.
Про факт перешкоджання працівникам Управління Східного офісу Держаудитслужби у Запорізькій області у виконанні їхніх службових обов'язків повідомлено органи Національної поліції з подальшим внесенням даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань. За перешкоджання аудиторам передбачено кримінальну відповідальність.