Запорізька АЕС: Як шантаж радіоактивною катастрофою став новою статтею експорту росії

4 липня російські пропагандисти активно просували новину, що «в ніч на 5 липня ЗСУ вдарять по Запорізькій АЕС». Таку заяву зробив, зокрема, і радник голови «Росенергоатому» Ренат Карчаа, у юрисдикцію якого окупанти перевели українську електростанцію. На його думку, атака мала відбутись «із використанням високоточної зброї та безпілотників-камікадзе». Проте ніякого теракту чи провокації в ту ніч не відбулося. Звісно, це не означає, що росія не вдасться до подібних дій у майбутньому та припинить нагнітати ситуацію довкола електростанції. Тому команда VoxCheck дослідила маніпуляції росії щодо Запорізької АЕС.

Цей матеріал підготовлено в рамках інформаційно-просвітницької кампанії з дезінформації, яка втілюється БО «Смарт Ангел» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Виправдання

Уранці 5 липня російським пропагандистам стало зрозуміло, що їхні «прогнози» не справдилися. Потрібно було виправдатися перед аудиторією, і тоді росіяни розіграли карту «зовнішнього управління», поширивши брехливу новину, що вночі лідери країн Заходу вийшли на звʼязок із Президентом України Володимиром Зеленським і вмовили його «не зробити непоправне», на що той, звісно, погодився і атака на станцію була скасована.

Перекладання відповідальності

Однак росія вустами своїх пропагандистів продовжує стверджувати, що Україна планує підірвати Запорізьку електростанцію, і наводить кілька «аргументів». Усі ці версії так чи інакше повʼязані з актуальним порядком денним, зокрема самітом НАТО у Вільнюсі 11-12 липня 2023 року та українським контрнаступом. Проте вони є нічим не підтвердженими фейками, які часто-густо суперечать один одному. Топ-5 версій російської пропаганди: Україна намагається підірвати Запорізьку АЕС для того, щоб: 1. Звинуватити росію. Нібито Україна намагається звинуватити росію у застосуванні зброї масового ураження та оголосити рф державою, яка порушує міжнародне гуманітарне право. Це класичний приклад пропагандистського методу віддзеркалення: росія звинувачує інших в тому, що робить чи погрожує зробити сама, щоби перекинути відповідальність за скоєні злочини. Так само росія діяла після вчиненого нею підриву Каховської ГЕС. 2. Заподіяти шкоду росіянам. Це пояснення просуває ідею того, що в результаті аварії значні території довкола станції будуть заражені. Крим буде відрізаний від постачання води з Дніпра. Росія тоді матиме ліквідовувати наслідки катастрофи, в якій сама ж і буде звинувачена. Це пояснення є прикладом наративу «Дон Кіхот», коли Росія виставляє себе миротворцем, який намагається запобігти радіоактивній катастрофі. Проте це так само не завадило росії підірвати Каховську ГЕС та постійно обстрілювати українські території. 3. Замаскувати провал контрнаступу та відвернути увагу від невдач на фронті. Міністерство оборони України заявило, що контрнаступ розвивається за планами українського командування, а також просить зберігати інформаційну тишу. Тобто ні про який провал контрнаступу не йдеться, навпаки, Україна періодично звітує, скільки територій вдалося звільнити в ході літнього контрнаступу. 4. Привернути до себе увагу. На фоні нібито невдалого українського контрнаступу Україна потребує постійної уваги з боку заходу і світових ЗМІ, тому вибух на ЗАЕС прикує увагу світової спільноти до України. Україна просто хоче привернути до себе увагу. Такий самий наратив росія поширювала після підриву Каховської ГЕС. 5. Втягнути у війну НАТО. Цікаво, що на підтвердження цих слів канал пропагандиста Володимира Соловйова дає скриншот твіта американського блогера Бенні Джонсона, який вважає, що в російсько-українській війні винні обидві сторони, а також який виступає проти військової підтримки України.

Залучення міжнародної спільноти

Росія діяла на випередження і поширила в Раді Безпеки ООН листа, що не планує підривати ЗАЕС, а також закликала генерального секретаря Антоніу Гутерреша «змусити Київ утриматися від провокацій». До такого ж ходу вона вдавалася і з Каховською ГЕС. Пропагандисти своєю чергою вже звично перекручують заяви міжнародних організацій щодо ситуації на ЗАЕС на свою користь. Нібито Інститут вивчення війни (ISW) вважає, що росія навряд чи провокуватиме радіаційний інцидент на ЗАЕС. Однак аналітики сумніваються у тому, що подібна провокація матиме масштабний ефект, а не в самій провокації. ISW відзначає, що росія може створювати умови для фальшивої атаки, аби звинуватити ЗСУ. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) обережне у своїх висловлюваннях, що грає на руку кремлю. Як і у випадку із заявами Інституту, пропагандисти беруть лише вигідну їм частину та відкидають усе інше. Так, МАГАТЕ 5 липня справді повідомили, що не помітили на ЗАЕС слідів вибухівки. Утім, доступу до даху 3 та 4 блоків, де потенційно розміщено вибухівку, представники організації не мають. Тож і просять надати їм додатковий доступ для перевірки.

Розгін паніки

Україна готується до можливої аварії на Запорізькій АЕС та поширює серед населення памʼятки, що робити і як діяти за таких обставин. Російська пропаганда використовує ці повідомлення як обґрунтування того, що українська влада вже визначилася, що буде проводити теракт і інформаційно готує до цього своїх громадян.

Плутанина у версіях

Російська пропаганда поширює різні меседжі для різних цільових аудиторій, які часто суперечать одна одній. Одні телеграм-канали поширюють версію, що підрив Запорізької АЕС залежатиме від західних спецслужб, бо Україна нібито перебуває під зовнішнім управлінням. Водночас інші канали пишуть, що західні лідери тиснуть на Володимира Зеленського, аби той не вчиняв провокацій на електростанції. Окремі канали поширюють абсурдну версію того, що Україна підірве АЕС, звинуватить у цьому росію і використає це як привід для переговорів, оскільки «на фоні невдалого контрнаступу звільнити території Україна не в змозі». Наостанок, для вже зовсім невибагливої російської публіки поширюють заяви штибу «Україна підірве ЗАЕС, аби та просто нікому не дісталася».

Гаряча атомна тема

Російська пропаганда використовує будь-які згадки про українські атомні електростанції як підтвердження своїх слів про підготовку Україною ядерного теракту. Наприклад, 1 липня Володимир Зеленський провів виїзне засідання Ставки Верховного Головнокомандувача на Рівненській АЕС, де зокрема обговорили безпеку станції та північного кордону загалом. Невдовзі після цього РАЕС відвідав Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, де, зокрема, обговорили «планування та прогнозування можливих сценаріїв розвитку подій на ЗАЕС». Російська пропаганда одразу поширила меседж: українці нібито зрозуміли, що не можуть підірвати Запорізьку АЕС і тому вирішили підірвати Рівненську. Крім того, коли пропагандисти поширювали наратив, що Україна підірве ЗАЕС у ніч на 5 липня, вони підкріплювали це тезою, що на електростанцію буде скинуто «боєприпаси із радіоактивними відходами, вивезені з Південноукраїнської АЕС».

Висновок

Із моменту окупації ЗАЕС у березні 2022 року росія постійно використовує станцію як важіль тиску на Україну та її союзників, зокрема як один зі способів завадити українському контрнаступу або змусити піти на поступки на переговорах. Не варто піддаватися ілюзіям, що пропаганда перестане використовувати цю стратегію в майбутньому, так само не можна виключати нові провокації на електростанції. Тому щодо теми ЗАЕС варто довіряти повідомленням лише з перевірених джерел інформації і в жодному разі не з пропагандистських каналів. Крім того, варто піклуватися не лише про інформаційну гігієну, але й про фізичну безпеку: пам’ятайте про алгоритм дій на випадок радіаційної аварії. Станіслав Корольков,Старший аналітик VoxCheck