Зазначений Закон набув чинності 15 травня нинішнього року. В чому його важливість для журналістів місцевих ЗМІ? Справа в тому, що вони до цих пір нерідко стикаються з відмовою чиновників щодо присутності на сесіях чи на засіданнях профільних комісій органів місцевого самоврядування. А отже. не можуть надати людям повну і об’єктивну інформацію про те, як вирішуються проблемні для даного міста чи села питання, куди і як використовуються бюджетні кошти, тощо.
Внесеними до Закону "Про місцеве самоврядування" змінами запроваджується доволі прогресивні норми, які дозволять зробити роботу журналістів більш ефективною:
- відеофіксація пленарних засідань місцевих рад і засідань їх постійних комісій;
- транслювання пленарних засідань місцевих рад і засідань їх постійних комісій у мережі Інтернет в режимі реального часу (після завершення воєнного стану);
- оприлюднення відеозаписів засідань у частині, що транслювалась на офіційному веб-сайті ради чи в інший спосіб.
Всі ці норми за задумом авторів Закону, покликані зробити роботу місцевої влади більш прозорою і підзвітною громадам. Водночас тренер звернув увагу на те, що є, на жаль, в Законі і «підводне каміння». І найперше: поки що невідомо, за рахунок чого і як ці норми будуть виконуватись, де буде зберігатися відеоінформація, яким чином журналісти можуть отримати до неї доступ, тощо. Тобто, немає механізму виконання важливих нововведнь. І це стало предметом детального обговорення на тренінгу. Адже медійники впевнені: у висвітлення роботи місцевої влади не повинно бути ніяких перешкод для журналістів.
- Я звернула увагу, – говорить Світлана Карпенко, головна редакторка газети «Трудова слава» з Оріхова, - що в Законі, зокрема, наведено перелік умов, за яких журналістам може бути відмовлено у присутності на заходах місцевих рад чи в наданні тієї чи іншої інформації. І перелік цей доволі розпливчатий, що дає можливість можновладцям вирішувати ці питання «у ручному режимі», обмежити доступ журналістів на сесіє чи на засіданнях профільних комісій. Тож цей момент нам треба мати на увазі, вибудовуючи свою співпрацю з органами місцевої влади, - зазначила журналістка.
- Та все ж в цілому, за словами Володимира Віхляєва, запропоновані норми дозволяють більш ефективно використовувати ресурси громад, оперативно доводити до відома людей ухвалені рішення та актуальну інформацію про їх життєдіяльність, активи та ресурси, що сприятиме розвитку та зміцненню громади. Зокрема, завдяки ЗМІ громадяни отримають достовірну інформацію щодо комунального майна, наскільки ефективно, ким і як воно використовується, що до прийняття означених змін до Закону було доволі проблематичним.
Зрештою, Закон дозволить ефективно реалізовувати повноваження органів місцевого самоврядування в інтересах громад, що підвищить їх авторитет і довіру людей. Як буде на практиці, покаже час.
Ніна Деркач,
Фото Дар’ї Зирянової