Вже 7 червня Головне управління Державної податкової служби України у Запорізькій області своїм рішенням заблокувало діяльність підприємства Миколи Ралика «Метизи-94». Причина - компанію віднесли до категорії ризикових платників податків. Це сталося саме напередодні громадських обговорень з питань видачі дозволу на викиди Запоріжсталі і Запоріжкоксу, які мали відбутись 13 червня.
- Той факт, що моє підприємство завжди чесно сплачувало податки, і жодною з перевірок не було встановлено порушення нами законів, а також на гарячій лінії цього органу мені не могли дати конкретних пояснень про причину такого вчинку податкової і підтвердити обґрунтованість її рішення, укріпило мене в думці, що у такий спосіб намагаються заблокувати мою діяльність як одного з лідерів екоруху, - розповів Микола Ралик.- Але це означає, що лише масовими діями громада здатна добитися покращення якості повітря. Малочисельних екоактивістів завжди можуть заблокувати подібними методами. Тому кожен має приймати рішення: дозволити свавілля і дихати тихо тим, чим дають, чи вголос висловити свою вимогу до влади забезпечити якісне повітря.
Він розповів, що таки зміг добитися зустрічі із в.о. начальника обласної податкової Іаном Саранцевим. І той повідомив, що ознакою зловживань на підприємстві екоактивіста було визнано факт реалізації ним товару, який не було придбано на території України, і який підприємство не має можливості виробляти самостійно. Присутній на зустрічі Михайло Кроль, начальник управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Запорізькій області, підтвердив, що причина внесення ризиковості – це четвертий код податкової інформації «Постачання товарів, відмінних від придбаних, за відсутності умов та/або матеріальних ресурсів для виробництва таких товарів».
На ділі ж, підприємство закуповує цей товар у Китаї, що не заборонено законодавством, і реалізує його на території України. Так роблять чимало українських підприємців, і їх не включають в категорію ризикованих. Микола Ралик має всі необхідні документи, які регулярно надає контролюючим органам на всіх етапах реалізації своєї підприємницької діяльності. Тож факт зупинки його підприємства виявився для нього неочікуваним. Більше того, суттєво підірвав його фінансово-економічну спроможність. Кожний день простою приніс підприємцю чималі збитки. А доводити посадовцям свою доброчесність – це дуже принизлива справа, що забрала чимало сил і ресурсу, в першу чергу, часового.
Микола Ралик переконаний, що його «замовили» з тим, щоб відірвати від громадської діяльності екоактивіста.
Натомість податківці таку його думку спростовують.
- Я вам одразу відповідаю: заказу ніякого немає, - заявив Іван Саранцев, в.о. начальника ГУ ДПС в Запорізькій області.