Уроки ментального здоров`я з Ольгою Лоцман

12:46 05.03.2025

Психологічні тренінги для журналістів, які проводить досвідчений спеціаліст, психологиня Запорізької обласної психіатричної лікарні Ольга Лоцман, стали незмінними у низці заходів, що відбуваються в Центрі журналістської солідарності.

Журналісти чекають на ці зустрічі з радістю, бо кожного разу ми все глибше занурюємось в загадковий світ власних почуттів та поведінки, пізнаючи фізіологію та ментальність людини від спеціаліста. Пані Ольга просто і зрозуміло пояснює складні речі про когнітивні та поведінкові особливості та їхню взаємодію, вчить уникати внутрішнього вигорання та володіти собою, незважаючи на складні ситуації. Цього разу розглядалась актуальна тема - «Мій шлях до ментального здоров`я». Як і завжди на початку зустрічі пані Ольга налаштовує присутніх на відвертість та відкритість, як то «вправи знайомства», де кожен з присутніх в ігровій формі, відкинувши сором`язливість, називає свої найкращі і найгірші якості. Основні постулати: – першочергові правила спілкування: слухати і не перебивати, чути один одного, бути толерантними та відвертими настільки, наскільки комфортно. - здоров`я – це стан повноцінного психічного, фізичного та соціального добробуту, в тому числі і матеріального благополуччя.
Щоб зрозуміти, як допомогти собі в психо-емоційному стані стресу, при панічних атаках, депресії, присутні, розбившись на групи (що теж є елементом терапії), виконали вправу з розпізнавання негативних відчуттів у тілі, думках, емоціях і поведінці: - тіло відкликається на емоційні подразники болем у м`язах, суглобах, голові, збудженням апетиту або повної його відсутності, тремтінням. - у поведінці з`являється розгубленість, агресія, безсоння, сльози. - в емоціях - тривога, гнів, страх, депресія. - в думках виникає хаос, інтрузії. Негативні психо-емоційні стани впливають на якість життєдіяльності людини. З якихось із них можна вибратись самому, використовуючи прості, але ефективні прийоми: фізичний труд, вправи з саморегуляції для зупинки внутрішнього діалогу, панічних атак, хвилювання, яким ми навчаємось на тренінгах. Іноді потрібна фахова допомога. Когнітивно-поведінкова терапія може бути альтернативою медичним препаратам.
Всі проблеми ідуть від думок. Якщо розібратися, то будь-яка подія сама по собі - нейтральна. У кожного вона викликає власні думки, думки викликають емоції, емоції - реакцію, яка відбивається на поведінковому та психологічному стані людини. Керування власними станами і є задачею тренінгів, - акцентує Ольга Анатоліївна. До раніше засвоєних практик дихання та рухавок на цьому занятті додались вправи «Знайди себе на дереві» та малювання власного дерева підтримки, на «живих» гілках якого розміщаються риси, які допомагають людині, а на «сухих», навпаки, деструктивні. Спілкування вдалося на всі сто процентів в атмосфері гумору та взаємопідтримки. Сподобалась робота в команді, колективні обговорення та мозковий штурм, де ми вчились, як не треба боротися зі стресом. - Ми стали на свій шлях до ментального здоров'я, - каже Алла Шамрай, журналістка з Енергодару. - Тренінг, дуже необхідний всім мешканцям прифронтового міста, а особливо медійникам, які активно працюють над висвітленням подій на лінії зіткнення. Ми були відверті під час виконання різноманітних вправ і практик, комфортно говорити про свої страхи, переживання, про біль і надію, радість та сум, бо поруч були колеги та друзі, а проводила тренінг наша улюблениця - клінічний психолог обласної психіатричної лікарні Ольга Лоцман. А на завершення заходу всі взялися за руки, утворивши Коло Вдячності, і дякували за життя, за віру, за витримку і надію на Перемогу нашим Збройним Силам.

Олена Морозава, Фото Дар’ї Зирянової