Відновлення потребують захисники і захисниці та їхні родини

08:44 14.07.2025

У Реабілітаційному просторі «Блокпост» презентували новий пілотний проєкт – «Соціальна адаптація ветеранів, ветеранок та їх родин на базі адаптивного простору «Блокпост» у м. Запоріжжя».

Цей проєкт — новий, глибокий і комплексний крок до відновлення не лише наших Захисників і Захисниць, а й їхніх родин. Бо війна змінює не тільки тих, хто був на передовій: змінюються цілі родини, вони вчаться жити по-новому, вивчають одне одного наново. І саме з ними ми працюємо. Підготовка до проєкту тривала кілька місяців, і однією з інновацій стала поява «Паспорта родини Захисника» — спеціального анкетного інструменту, який дозволяє фахівцям точно визначити потреби, запити та внутрішні ресурси кожної сім’ї.
«Ми говоримо не про розваги, а про фахову точкову роботу з родинами. У кожного свої історія, біль і потреби. Наше завдання — створити умови, в яких родина не просто відпочине, а отримає реальний імпульс до змін», - зазначив керівник РП «Блокпост» Владислав Мороко. Перший заїзд стартує за кілька днів у культурно-історичному комплексі «Етносело», де разом з родинами працюватиме мультидисциплінарна команда: психологи, правники, коуч, фізичні терапевти, тренери, фахівці з соцзахисту, фасилітатори. «У фокусі нашої роботи — не лише ветеран, а й уся його родина. Бо війна — це досвід, який переживає кожен член сім’ї. На проєкті ми бачимо, як родини починають довіряти — і собі, і нам. Вони відкриваються, говорять про втому, провину, втрати. І що важливо: вони не залишаються в цьому наодинці. Тож, ми не просто підтримуємо, а допомагаємо знайти сили рухатись далі, жити з новим досвідом, але не давати йому руйнувати. Цю роботу ми робитимемо разом з кожною родиною крок за кроком, починаючи з заїзду- перезавантаження», - коротко підсумувала психологиня РП «Блокпост» Ірина Талько.

Чому саме Мелітопольська громада?

Мелітопольська громада стала фокусною в цьому пілотному проєкті не випадково. Сотні родин Захисників і Захисниць, які до повномасштабного вторгнення проживали в Мелітополі, нині залишились без дому, звичних умов, роботи, навчальних закладів для дітей. Внаслідок окупації рідного міста багатьом довелось евакуюватися. Всі соціальні зв’язки та механізми підтримки — втрачені чи зруйновані. Саме тому проєкт “Соціальна адаптація ветеранів, ветеранок та їх родин” на базі простору «Блокпост» фокусується зараз саме на цій громаді — щоб підтримати тих, хто втратив усе, окрім сили триматися та жити далі. Але, як наголосив Владислав Мороко, проєкт рухатиметься далі і поступово охопить усі райони Запорізької області. «Ми провели серйозну підготовчу роботу, щоб знайти саме ті родини, які найбільше потребують підтримки. Загалом для Мелітопольської громади цей проєкт — надважливий. Це не просто відпочинок — це шлях до стабілізації, до повернення гідності, впевненості, розуміння, що вони не самі. Мелітопольські родини вже почали будувати життя в різних куточках України як одна велика громада. А зараз у них з’являється довіра, бажання бути разом і змінюватися. Це і є перший крок до соціальної адаптації», - додав начальник Центру підтримки ветеранів та їхніх родин Мелітопольської міської ради Олександр Зуєв.

Щоденна програма насичена: 🔹 ранкова руханка з тренером, 🔹 індивідуальні та групові заняття, 🔹 родинні активності та зустрічі з фахівцями, 🔹 майстер-класи з арт-терапії, гончарства, роботи з емоціями, 🔹 вечірні концерти й інтерактиви. 🎣 І за ініціативи ГО «Наші Мрії ЮА» планується конкурс рибної ловлі.

Очікувані результати: • зміцнення родинних зв’язків, • покращення психологічного стану учасників, • формування навичок саморегуляції, • підвищення правової обізнаності, • плани на майбутнє — в освіті, роботі, самореалізації.

Окрема частина пілотного проєкту: навчання фахівців територіальних громад, які працюють із родинами військовослужбовців алгоритму дій від моменту зустрічі, під час супроводу та до моменту вирішення запиту для системної та ефективної роботи з урахуванням нових викликів війни. Тобто ми не просто допомагаємо тут і зараз — ми формуємо спроможні команди, які будуть супроводжувати ветеранів і їхні родини в громадах довгостроково. Ініціативу «Соціальна адаптація ветеранів, ветеранок та їхніх родин на базі адаптивного простору в Запоріжжі» впроваджує ГО «Лабораторія військово-політичних досліджень та реконструкції» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та фінансової підтримки Уряду Данії.

За матеріалами РП «Блокпост»